Mac App Store - milion pobranych aplikacji i złamane zabezpieczenia

09-01-2011, 13:54

Podobnie jak w przypadku innych projektów, także i ten okazał się sukcesem. Jeśli jednak Apple nie podejmie szybko działań, może się okazać, że padnie jego ofiarą. Została bowiem wykryta poważna luka w systemie zabezpieczeń.

6 stycznia br. rozpoczął działalność Mac App Store - sklep z aplikacjami dla komputerów firmy Apple. Idea jest analogiczna do App Store'a przeznaczonego dla iPhone'ów, iPodów i iPadów. Część dostępnych aplikacji (łącznie jest ich około tysiąca) jest bezpłatna, za inne trzeba zapłacić (od €0,79 do €62,99). Podobnie jak poprzednie produkty firmy Steve'a Jobsa, także i ten okazał się wielkim sukcesem.

>> Czytaj więcej: Apple startuje z Mac App Store

Sonda
Czy Mac App Store powtórzy sukces App Store?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Apple poinformowała w komunikacie prasowym, że tylko pierwszego dnia pobranych zostało ponad milion aplikacji. Jobs powiedział, że jest zdumiony zainteresowaniem, jakim cieszy się Mac App Store. Podkreślił, że duża w tym rola programistów, którzy stworzyli szereg aplikacji. Powodzenie projektu to dobra wiadomość dla obu stron. Deweloperzy sami ustalają ceny swoich aplikacji, od każdej sprzedanej Apple zatrzymuje dla siebie 30 procent.

Mac App Store to także łakomy kąsek dla wszelkiej maści hakerów. Potrzebowali oni niespełna 24 godzin od premiery, by znaleźć słabość całego systemu. Możliwe jest pobieranie aplikacji bez konieczności kupowania licencji, co oznacza wymierne straty finansowe. Problem dotyczy jednak tylko tych programów, których twórcy zastosowali jedynie domyślne zabezpieczenia antypirackie firmy Apple. Dodanie własnych zabezpieczeń uniemożliwia nielegalne pobranie aplikacji - donosi PC World.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa nie mają wątpliwości, że wykryta luka może okazać się bardzo niebezpieczna. Skoro można w prosty sposób zdejmować zabezpieczenia, większym problemem nie będzie także wprowadzenie do takich aplikacji złośliwego kodu. Taki mechanizm funkcjonuje w komputerach pracujących na Windowsach, komputery Apple'a do tej pory raczej wolne były od tego typu zagrożeń. Teraz może to jednak ulec zmianie.


Następny artykuł » zamknij

1 dolar dla Steve'a Jobsa

Źródło: Apple, PC World
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Mac App Storetag Appletag App Storetag aplikacje
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy