Lublin ma twarz przedsiębiorcy

29-09-2014, 15:19

Najbardziej otwarci na przedsiębiorczość są studenci i absolwenci uczelni wyższych. Co drugi z nich chciałby pracować na swoim. A co czwarty mieszkaniec Lublina to student. Miasto jest coraz częściej wybierane przez zagranicznych studentów. O tym, w jaki sposób wykorzystać ten potencjał i tworzyć ekosystem dla startupów na Lubelszczyźnie, rozmawiali eksperci już dziesiątego spotkania „Działam w Lublinie i myślę globalnie”, organizowanego przez Business Link Lublin.

Studenci, pomysłodawcy, przedsiębiorcy

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ścieżka rozwoju zawodowego, która bardziej przemawia do młodych. Aż 45 proc. osób w wieku 15−24 lata chciałoby założyć własną firmę. Gdyby te deklaracje zostały zrealizowane, to powstałoby milion nowych firm, działających w UE. Przedsiębiorczość wpływa na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy.

Spotkanie „Działam w Lublinie i myślę globalnie”

Z uwagi na swoje położenie Lublin ma potencjał, by stać się hubem dla przedsiębiorczości w regionie i takimi celami kierują się organizacje działające na rzecz ekosystemu dla lokalnych startupów. Jednak do odpowiedniego rozwoju przedsiębiorczości niezbędne są określone warunki, które wspierają postawy przedsiębiorcze, innowacje i tworzenie nowych miejsc pracy.  

– Budowanie społeczności, która tworzy i działa na rzecz startupów jest jednym z naszych priorytetów. Będziemy pomagać w tworzeniu businessu na poziomie lokalnym, ale naszymi ambicjami jest globalna akceleracja najlepszych pomysłów. Dzisiaj Lublin może pochwalić się wieloma ciekawymi startupami, tj. Vita Genum, iWisher, Hotel W drzewach, Landing harbor, Evenfi. Myślę, że sukcesy tych firm będą inspiracją dla innych i zachęcą, dodadzą odwagi, by rozpocząć pracę na własny rachunek – mówi Anna Prończuk, manager Buisness Link Lublin i organizatorka wydarzenia.

Spotkanie „Działam w Lublinie i myślę globalnie” 

Na dobry start

Niektórzy myślą, że założenie własnej firmy wymaga ponadprzeciętnego pomysłu. Większość przedsiębiorców swój sukces zawdzięcza temu, że udoskonalili już istniejące produkty, znaleźli atrakcyjniejszy sposób dystrybucji lub obsługi klientów. Rozpoczęcie własnego biznesu wymaga odwagi i otwartości przedsiębiorcy. Dlatego prowadząc własną firmę, należy kierować się kilkoma zasadami.

– Trzeba delegować zadania i rozwijać swoje umiejętności menadżerskie. Dbać o płynność finansową firmy i odpowiednio pozycjonować swoją ofertę, bo nie opłaca się być firmą od wszystkiego. A przede wszystkim, należy pracować NAD firmą, a nie w niej – mówi Konrad Chołożyński, prezes firmy StarTechnology.

Spotkanie „Działam w Lublinie i myślę globalnie”

Dla wielu firm ważny jest kapitał na start. Na lubelskim rynku istnieje już wiele programów, z których młodzi przedsiębiorcy mogą pozyskać pieniądze. Wsparcia można szukać również wśród inwestorów, od których poza kapitałem przedsiębiorca dostaje wiedzę.

– Obecnie jesteśmy otwarci na nowe inwestycje deweloperskie. Dlatego zachęcam wszystkich młodych z takimi pomysłami do współpracy – mówi Witold Sarzyński, Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju i Gospodarki Nieruchomościami  spółki Stokrotka-Grupa Kapitałowa Emperia.

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930