Los Skype'a w Chinach dalej niepewny

04-01-2011, 20:57

Brak jest szczegółów co do najnowszych propozycji Pekinu w zakresie telefonii internetowej. Tymczasem chiński partner Skype'a zapewnia, że firma działa w zgodzie z lokalnym prawem.

Pod koniec roku Dziennik Internautów informował o planach chińskiego rządu, które uderzyć mogą w firmy oferujące usługi VoIP, w tym m.in. Skype'a. Pekin chce bowiem, by taka możliwość dostępna była jedynie za pośrednictwem dwóch państwowych operatorów telekomunikacyjnych - China Telecom oraz China Unicom. Działalność Skype'a i jemu podobnych komunikatorów stałaby się więc nielegalna.

>> Czytaj więcej: Skype nielegalny w Chinach

Sonda
Czy Chinom uda się zablokować Skype'a i innych dostawców VoIP?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Zarejestrowana w Luksemburgu firma i tak potrzebuje chińskiego partnera, by móc świadczyć usługi w Państwie Środka. Taką rolę pełni TOM Group. Rzecznik firmy powiedział dzisiaj w rozmowie z agencją Reuters, że działalność Skype'a w Chinach jest zgodna z lokalnym prawem. Zapewniono, że nie ma żadnych problemów ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych.

Wciąż nie są znane żadne szczegóły dotyczące nowych regulacji, które chce wprowadzić komunistyczna władza. Nie brak jednak głosów, że wymierzone one będą przede wszystkim w niewielkie lokalne firmy. Nie zmienia to jednak faktu, że to Skype oraz UUCall są największymi graczami na rynku VoIP. Ponieważ Pekinowi prawdopodobnie zależy na poprawie wyników finansowych należących do niego telekomów, tylko działania wymierzone w dużych graczy mogą przynieść jakiekolwiek efekty.

Niewykluczone, że władze jedynie testują potencjalne reakcje internautów. A ich liczba szybko zbliża się do pół miliarda - w liczbach względnych Chiny mają ich więcej niż wynosi światowe średnia. Stanowią oni coraz silniejszą grupę, którą coraz trudniej jest kontrolować. Ich reakcja na działania rządu może być kluczowa dla dalszych jego działań. Z drugiej strony należy jednak mieć na uwadze, że Pekin niezbyt często przejmuje się tym, co do powiedzenia mają mieszkańcy Chin.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag VoIPtag UUCalltag Skypetag Chiny
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031