Linux Standard Base zaktualizowana
Organizacja Linux Foundation zaktualizowała specyfikację Linux Standard Base (LSB) do wersji 3.1 i dodała do niej nowe narzędzia do testowania. To kolejny krok w kierunku ułatwienia programistom tworzenia oprogramowania pod różne dystrybucje systemu Linux.
reklama
Specyfikacja LSB to zestaw wytycznych mający gwarantować poprawne działanie konkretnej aplikacji pod kontrolą wielu dystrybucji Linuksa. Umożliwia to deweloperom tworzenie aplikacji dla systemu Linux bez ponoszenia kosztów związanych z dostosowaniem programu do różnych odmian systemu. Mniej popularne dystrybucje w których nie zadbano o wsparcie, będą mogły wykorzystywać te aplikacje jeśli ich twórcy dostosują je do LSB.
Specyfikacja została stworzona w roku 2001 przez Free Standards Group (FSG). Potem stała się standardem i obecnie są z nią zgodne najbardziej popularne dystrybucje Linuksa: Red Hat, Suse, Debian, Ubuntu, Mandriva oraz Xandros.
Wraz ze zaktualizowaną LSB 3.1 udostępniono zestaw narzędzi o nazwie LSB Distribution Testkit (LSB DTK). Przedstawiciele Linux Foundation opisują LSB DTK jako pierwsze zautomatyzowane narzędzie testowe dla platformy Linux. Znaczenie takich narzędzi jest duże, bo jeśli Linux ma stać się atrakcyjny dla niezależnych dostawców oprogramowania, to musi gwarantować długoterminową kompatybilność i obszerne narzędzia do testowania kompatybilności podobnie jak wielkie, zamknięte platformy (np. MS Windows).
Poprzednie metody testowania kompatybilności wymagały dużej wiedzy, a zwracane przez nie wyniki były czasem trudne do zinterpretowania zarówno dla twórców dystrybucji linuksowych jak i dla deweloperów oprogramowania. Przedstawiciele Linux Foundation uznali, że inwestowanie w narzędzia do testów jest konieczne. Teraz fundacja zachęca do stosowania LSB DTK tym bardziej, że jest to kolejny projekt open source wymagający informacji zwrotnych od społeczności.
Linux Standard Base w wersji 3.1 jest dostępna pod adresem www.linux-foundation.org/en/LSB. Nowe narzędzia do testowania znajdziemy natomiast na stronie www.linux-foundation.org/en/Downloads.
Nowi członkowie Linux Foundation
Warto też dodać, że Linux Foundation przyjęła do swojego grona trzy nowe firmy: Marvell Technology Group Ltd. (producent elektroniki), Nokia Corp. (producent telefonów komórkowych) oraz VirtualLogix Inc. (dostawca systemów zagnieżdżonych).
Firma Marvell jest zainteresowana przede wszystkim standaryzacją linuksowych rozwiązań mobilnych. Nokia skupi się na linuksowych urządzeniach, takich jak Internet Tablet. VirtualLogix będzie wspierał oparte na wirtualizacji rozwiązania linuksowe w urządzeniach przenośnych.