Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Policja w niemieckiej stolicy stopniowo rezygnuje z komercyjnego oprogramowania, przesiadając się na otwarte rozwiązania. Miasto liczy na spore oszczędności, związek zawodowy policjantów ma zaś nadzieję, że to dopiero początek większej migracji, która docelowo zawita na wszystkich berlińskich posterunkach.

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy Was o skargach berlińskich funkcjonariuszy na uciążliwą pracę z systemem Windows i wewnętrznym oprogramowaniem "Poliks". Powolne wykonywanie operacji, ciągłe awarie oprogramowania stały się udręką codziennej pracy berlińskich policjantów.

Działający na policji związek zawodowy zaapelował o zastąpienie Windowsa systemem Linux, widząc w tym nie tylko usprawnienie działania wewnętrznej sieci na posterunkach, ale również spore oszczędności, co w przypadku takiego miasta-bankruta jak Berlin nie jest bynajmniej bez znaczenia.

Upragniona migracja na wolne oprogramowanie powoli staje się faktem. Stołeczna policja przedłużyła na kolejne dziesięć lat umowę z centrum ITDZ Berlin na obsługę sieci informatycznej i zabezpieczenie danych.

Głównym punktem podpisanego porozumienia jest migracja sieci serwerów na Linuksa. Proces ten ma zakończyć się jeszcze jesienią tego roku. Szacuje się, iż już w przyszłym roku oszczędności z tego tytułu przyniosą stołecznej policji ponad milion euro.

Wprowadzanie i odczyt informacji z wewnętrznego systemu powinien przebiegać sprawniej niż dotychczas. Nie wiadomo jeszcze natomiast, czy i kiedy Linux pojawi się na komputerach używanych przez funkcjonariuszy do codziennych obowiązków. Duży krok w tym kierunku z pewnością już jednak zrobiono.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Golem, Pro-Linux