Linux na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie miał kluczowe zadania

09-05-2013, 12:28

NASA użyje Linuksa do kluczowych zadań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlaczego? Bo Linux wydaje się jej stabilny, a 400 kilometrów nad Ziemią potrzebne jest rozwiązanie niezawodne.

Błędem byłoby powiedzieć, że NASA migruje na Linuksa. Tak naprawdę agencja kosmiczna korzysta z otwartego systemu od dawna i nikogo nie powinno dziwić, że czołowi inżynierowie na świecie dobrze sobie z tym systemem radzą. Nie zawsze jednak Linux służył do zadań krytycznych. 

Keith Chuvala z organizacji United Space Alliance (USA) poinformował, że NASA użyje Linuksa na laptopach pracowników Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trzeba tu wyjaśnić, że United Space Alliance to dostawca rozwiązań dla NASA, zaangażowany m.in. w projekty związane z lotami kosmicznymi.

Linux w kosmosie do zadań specjalnych

W tym przypadku migracja na Linuksa to nie tylko zmiana systemu. Programiści USA/NASA będą musieli dostosować do systemu oprogramowanie, którego załoga stacji będzie używać m.in. do kontrolowania sprzętu, wykonywania zdjęć i określania położenia.

Potrzeby astronautów są bardzo specyficzne i każdy komputer należy traktować jako szczególne narzędzie do specjalistycznych zadań.

zdjęcie
źródło zdjęcia: NASA

Wykorzystywaną na stacji dystrybucją będzie prawdopodobnie Debian 6. Przedsięwzięcie wymaga też szkoleń i do tego celu zaangażowano Linux Foundation, jedną z organizacji kluczowych dla rozwoju Linuksa. Na stronie fundacji znajdziemy zresztą artykuł o migracji (zob. Linux Foundation Training Prepares the International Space Station for Linux Migration).

Inny linuksowy projekt NASA to tzw. Robonauta (R2). Jak łatwo się domyślić, będzie to pierwszy humanoidalny robot w kosmosie. Prawdopodobnie będzie on używany przy zadaniach zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Również przy tym projekcie NASA skorzysta z pomocy Linux Foundation.

Sonda
Czy Linux zapewni astronautom większą stabilność oprogramowania?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Coraz lepsza reputacja Linuksa

Linux coraz częściej przestaje być systemem eksperymentalnym, a zaczyna pełnić role kluczowe. Ostatni raport Linux Foundation mówi, że rośnie też odsetek firm, które stosują Linuksa w zadaniach krytycznych.

Coraz cześciej też zdarza się, że powodem migracji na Linuksa są zestawy funkcji albo stabilność, a nie tylko możliwe oszczędności. Niezależnie od tego warto zauważyć, że hiszpańska Estremadura, migrując na Linuksa, chce zaoszczędzić 30 mln euro rocznie.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy