Life-hacki, aby zawsze być zdrowym

14-05-2021, 14:05

9 z 10 osób na pytanie "Co jest najważniejsze w życiu?" odpowie "Zdrowie!" i będą mieli absolutną rację. Wszystkie inne problemy można rozwiązać na różne sposoby, one są tymczasowe, natomiast zdrowia nie możesz kupić, ani zwrócić za żadne pieniądze czy fundusze. Zdrowia nie można uzyskać więcej, niż nam dała natura i nie można go wzmocnić lub zachować w żaden inny sposób, niż poprzez zdrowy tryb życia i dbanie o siebie.

Centrum medyczne w Warszawie "Twój lekarz" - https://twojlekarz-wawa.pl/, oferuje różne pakiety usług, które są odpowiednie dla każdego.

Life-hacki, aby zawsze być zdrowym

Co wpływa na zdrowie?

Zgodnie ze znaną formułą zdrowotną wpływ na niego rozkłada się w następujący sposób: 50% - tryb życia, 20% - dziedziczność, 20% - środowisko i 10% - medycyna. Nic nie można zrobić z dziedzicznością, a jedynym wnioskiem, który można wyciągnąć, jest poznanie swoich słabości i monitorowanie ich stanu. Za osiągnięcia medycyny i stan ekologii każda osoba jest mało odpowiedzialna, ale styl życia to nasze codzienne decyzje, które mogą zarówno zachować zdrowie przez wiele lat, jak i zniszczyć je przed czasem.

Czynniki szkodliwe dla zdrowia to ostry i przewlekły stres, nałogi, brak snu i odpoczynku, niska aktywność fizyczna lub jej całkowity brak, kultura żywieniowa, mała ilość spożywanej wody, brak dostępu do opieki zdrowotnej. Kiedy człowiek myśli o przestrzeganiu zdrowego trybu życia, przeraża go liczba zasad i szczegółów, wydaje się, że cały czas będzie musiał poświęcić monitorowaniu tego, co jeść, pić, co robić, jak postępować. Ale wszystko jest łatwiejsze niż się wydaje - wystarczy sformułować proste zasady i wdrażać je stopniowo, aby zmiany nie powodowały dyskomfortu i oporu.

9 life-hacków zdrowego trybu życia

1. Poznaj wszystkie sposoby zdrowego trybu życia, a następnie wybierz dla siebie te, które możesz wdrożyć szybko, teraz, co nie będzie miało krytycznego wpływu na codzienne czynności. A potem, gdy się przyzwyczaisz, dodaj bardziej złożone zasady.

2. Śpij dobrze: sen powinien trwać co najmniej 7-8 godzin, wówczas czas, kiedy powinieneś iść spać nie powinien zbliżać się do północy lub przekraczać go, idealną porą na położenie się spać jest 22:00. Przygotuj miejsce do spania, aby napełniło cię energią i pozwoliło ci odpocząć - w sypialni nie powinno być źródeł hałasu i światła, używaj ciemnych zasłon, używaj materacy ortopedycznych i poduszek. Nie korzystaj z  gadżetów przed snem, poświęć 30 minut przed zaśnięciem na myśli o minionym dniu, miłe wspomnienia i plany na jutro. Jeśli nie udaje ci się wcześniej zasnąć, zacznij stopniowo przesuwać swój grafik o 10-20 minut, naucz się technik oddychania, aby się zrelaksować, medytuj.

3. Pij wystarczającą ilość płynów – dorosły człowiek potrzebuje około 1,5-2 litrów czystej wody dziennie. Pamiętaj, że herbata, kawa, sok i inne napoje to są przekąski i posiłki, a nie woda.

4. Sprawdź zawartość swojego talerza i czas posiłków – bardzo częstą przyczyną niezadowolenia ze swojego ciała oraz sylwetki i wydatków na leczenie jest najczęściej tam. Współczesny przemysł spożywczy obfituje w produkty, które nie przynoszą nic poza szkodą, a jednocześnie uderzają w portfel. Odrzuć półprodukty i przetworzone produkty-kiełbasy, gotowe dania, frytki, krakersy, kolorowe napoje, produkty typu fast food. Napełnij talerz zgodnie z zasadą "dłoni", gdzie cała dłoń to porcja warzyw, połowa to węglowodany (płatki zbożowe, chleb) i połowa to białka (mięso, owoce morza, ryby, jajka, nabiał). Proporcje w różnych posiłkach mogą się różnić, ale zasady należy przestrzegać przez cały dzień. Nie ignoruj śniadania - to zastrzyk energii na cały dzień: wszystko, co jesz, jest wykorzystywane na potrzeby organizmu w ciągu dnia. A późna kolacja, nawet jeżeli jest to jedyny posiłek w ciągu dnia, odkłada się w tkance tłuszczowej przez długi czas.

5. Unikaj stresu! Przy współczesnym tempie życia taka rada wydaje się niemożliwa do wykonania, ale już teraz można coś zmienić. Naucz się bronić swoich granic osobistych, odmawiać komunikacji z toksycznymi ludźmi i niepotrzebnej pracy -możesz to zrobić sam lub z pomocą specjalisty.

6. Naucz się relaksować i odpoczywać - kiedy tworzysz plan na tydzień lub miesiąc, pamiętaj, aby zaplanować czas wolny: gdzie, kiedy, jak i ile odpoczniesz. Bez pełnego relaksu trudno jest człowiekowi napełnić się energią do wykonywania zadań: odpoczywać nie zawsze lenistwo, możesz właściwie i skutecznie wykorzystać swój czas wolny.

7. Wysiłek fizyczny - zacznij od małego obciążenia: niech to będzie spacer po schodach, kilka przystanków, poranne ćwiczenia. Kiedy się przyzwyczaisz - utrudniaj i dodawaj, aby czas aktywności fizycznej w ciągu dnia wynosił co najmniej godzinę. Ciało natychmiast zareaguje na taką opiekę z wdzięcznością - mięśnie wzmocnią się, postawa zostanie poprawiona, lęki i przewlekłe zmęczenie opuszczą cię.

8. Porzuć nałogi - to nie tylko palenie, alkohol, narkotyki, ale także nawyk spędzania wolnego czasu przed ekranem, jedzenia fast foodów i unikania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.

9. Badania profilaktyczne - Centrum medyczne w Warszawie "Twój lekarz" oferuje różne pakiety usług, które są odpowiednie dla każdego, aby śledzić stan swojego zdrowia. Nie ma takiej choroby, ani zaburzeń zdrowotnych, które byłoby łatwiej wyleczyć niż zapobiec, więc regularne sprawdzanie organizmu jest jednym z podstawowych warunków, aby zawsze być zdrowym.

Każdy krok w kierunku zdrowego trybu życia będzie odpowiadał lekkością i komfortem w organizmie, więc każdy następny life-hack będzie łatwiejszy do wdrożenia niż poprzedni. Nie zauważysz, jak zdrowe nawyki przestaną być planem, ale staną się normą twojego życia, podobnie jak dobre zdrowie przez wiele lat.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag nolstag lifehack
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: