Lepsza dostawa paczek - Unia Europejska chce ją nam zapewnić

29-11-2012, 13:24

Sprawna dostawa paczek ma podstawowe znaczenie dla e-handlu. Unia Europejska to wie i zaczęła zbieranie informacji, które ostatecznie mogą prowadzić do unijnych "ulepszeń" w zakresie dostarczania paczek.

Komisja Europejska rozpoczęła dziś konsultacje w sprawie zintegrowanego rynku usług dostawy paczek. Chodzi nie tylko o dostarczanie paczek na terenie kraju, ale także o paczki międzynarodowe, które zdaniem Komisji mogłyby rozruszać e-handel w całej Unii.

Zarówno sklepy internetowe, jak i konsumenci narzekają na wady systemów dostawy towarów zamówionych w sieci. Według danych KE 57% właścicieli sklepów internetowych sądzi, że dostawa za granicę utrudnia handel, podczas gdy 47% konsumentów ma obawy co do dostawy w przypadku transakcji transgranicznych.

Cel: Handel elektroniczny

Komisja przyjęła dziś zieloną księgę dotyczącą konsultacji w sprawie usług dostawy paczek, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii transgranicznych i potrzeb handlu elektronicznego.

- Konsultacje związane z zieloną księgą pomogą ustalić, jakie środki należy wprowadzić, by poprawić usługi dostawy paczek na jednolitym rynku - mówił Michel Barnier, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. - Elastyczny i sprawnie działający system dostaw w całej Unii (...) bezpośrednio pomoże w wykorzystaniu ogromnego potencjału tej formy handlu z korzyścią dla wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

zdjęcie

Lepsze warunki dla MŚP

Komisja ustaliła trzy główne obszary swoich działań. Przede wszystkim chciałaby ona zwiększyć dogodność usług dostawy dla konsumentów oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w całej UE. Po drugie chciałaby zapewnienia rozwiązań bardziej racjonalnych pod względem kosztów, co oczywiście wpłynęłoby na niższe ceny.

Sonda
Czy rynek dostawcy paczek wymaga interwencji UE
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Ciekawy jest trzeci obszar działań - zwiększenie interoperacyjności między usługami dostawy świadczonymi przez różnych dostawców (lepsze partnerstwo i współpraca), a także między dostawcami i sklepami internetowymi, w szczególności z sektora MŚP.

Na podstawie zebranych informacji Komisja ustali, jakie rozwiązania usprawniłyby proces dostawy paczek w UE. Zainteresowane strony są proszone o przesyłanie odpowiedzi w ramach konsultacji do 15 lutego 2013 r. Więcej informacji na temat konsultacji można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Tymczasem Amazon zastanawia się nad zrewolucjonizowaniem e-handlu właśnie za pomocą warunków dostawcy paczek.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy