Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kupujesz na aukcjach? Uważaj na gwarancję!

03-08-2006, 12:06

Szukając okazyjnych cen telefonów bądź części komputerowych często trafia się na aukcje internetowe. Jeśli istotna jest przy tym niezawodność sprzętu powinno się zwracać uwagę na gwarancję. Ofert, w których takową uwzględniono jest sporo. Czy na pewno?

Widząc wzmiankę o gwarancji warto, za pomocą opcji "zadaj pytanie Sprzedającemu" (znajdującej się tuż pod nickiem sprzedawcy i informacją o liczbie jego punktów), upewnić się czy gwarancja jest podbita. Drobiazg - acz istotny. Dlaczego?

- Może się okazać, że niepodbita gwarancja będzie nieważna - ostrzega Michał Herde ze Stołecznego Klubu Federacji Konsumentów - O ważności gwarancji (ewentualnych wymaganiach formalnych) stanowi treść gwarancji - ona to powinna określać, jakie warunki należy spełnić, aby gwarancja była ważna.

Co prawda, jak zaznacza Michał Herde, w niektórych sytuacjach zamiast podbicia wystarczy dowód zakupu (np. wydruk z kasy fiskalnej). Jednak nie zawsze.

- Proszę rozważyć, czy sprzedawca jest rzetelny stawiając w taki sposób sprawę gwarancji - dodaje Herde - O rzetelności sprzedawcy świadczy wiele elementów, w tym kompletność informacji, jakie przekazuje kupującemu.

Co ciekawe niektórzy próbują być sprytni i szukają na aukcjach nawet samych czystych kart gwarancyjnych (bez sprzętu), które można by wypełnić w dowolny sposób. Mimo, iż regulaminy serwisów aukcyjnych zabraniają handlu czystymi kartami, handlarzy nimi wciąż można tam znaleźć (kopie w archiwizatorze aukcyjnym). Po co komu takie karty? Realnej wartości nie mają i trudno, by je ktokolwiek uznał.

Wracając jednak do zakupu sprzętu z gwarancją (bądź bez niej). Nie każdy wie, że jeśli zakupu dokonano u przedsiębiorcy (wśród aukcyjnych sprzedawców obok osób prywatnych można spotkać też firmy) kupujący, obok gwarancji, ma w ręku jeszcze jedną broń.

Firma odpowiada bowiem za niezgodność sprzedanego towaru konsumpcyjnego z umową,
jeżeli ta (niezgodność) ujawni się w sprzedanej rzeczy przed upływem terminu 2 lat. Z uprawnień wynikających z rzeczonej odpowiedzialności można korzystać alternatywnie wobec uprawnień gwarancyjnych.

W przypadku stwierdzenia niezgodności z umową, klient może domagać się doprowadzenia towaru do zgodności z nią poprzez bezpłatną naprawę towaru lub wymianę na nowy. W szczególnych przypadkach (np. gdyby naprawa bądź wymiana okazały się niemożliwe) klient może też odstąpić od umowy, bądź zażądać obniżenia ceny towaru. Sprzedawca ma wtedy 14 dni na odpowiedź, a w przypadku jej braku uznaje się żądania klienta za uzasadnione. Szczegóły na temat uprawnień konsumenta w tym zakresie można odnaleźć na stronie Federacji Konsumentów.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Internetowy dowód osobisty