Dotykowy monitor w kształcie kuli to jeden z ciekawszych wynalazków zaprezentowanych w czasie imprezy Microsoft Research Faculty Summit. Firma z Redmond nie tylko pochwaliła się swoimi wynalazkami, ale ogłosiła również udostępnienie nowych narzędzi dla badaczy.
W czasie corocznej, dziewiątej już imprezy Microsoft Research Faculty Summit spotkali się badacze pracujący dla Microsoftu oraz naukowcy z różnych instytutów działających na całym świecie.
Ważnym punktem tegorocznego wydarzenia było wystąpienie Tony'ego Heya z Microsoft External Research Division. Mówił on o tym jak ważna w środowisku badawczym jest wymiana informacji i zwrócił uwagę na udostępnione przez Microsoft narzędzia dla naukowców.
Wśród tych narzędzi są dodatki MS Office 2007. Jeden z nich (Article Authoring Add-in v1.0) umożliwia otwieranie i zapisywanie dokumentów w formacie XML stosowanym przez National Library of Medicine. Dodatek zawiera też inne funkcje ułatwiające tworzenie artykułu i jego publikacje. Drugi dodatek do Office (Creative Commons Add-in v1.0) ułatwia zamieszczanie informacji o licencji bezpośrednio w dokumencie Office.
Inne narzędzie godne wspomnienia to usługa eJournal, obecnie w wersji alfa. Wspomaga ona społeczności naukowe oraz małych wydawców w tworzeniu czasopism naukowych online. Narzędzie ułatwia zarówno publikowanie tekstów jak i współpracę pomiędzy autorami.
Ciekawym pomysłem jest również Research Information Centre (w wersji beta) zaprojektowane aby osoby współpracujące przy badaniu mogły dzielić się i zarządzać różnymi informacjami dotyczącymi projektu badawczego – danymi, artykułami, propozycjami, odkryciami itd. Wszystko przy pomocy prostego interfejsu.
Kulisty monitor
Na Microsoft Research Faculty Summit oprócz wystąpień było oczywiście miejsce na prezentowanie najnowszych wynalazków. Zapewne wiele z nich nigdy nie wejdzie na rynek, ale zawsze warto się im przyjrzeć i podumać nad zastosowaniami.
Uwagę odwiedzających przykuł sferyczny monitor multidotykowy zaprezentowany przez badacza Microsoftu Hrvoje Banko. Urządzenie jest bardzo podobne do zaprezentowanego w zeszłym roku komputera Surface z tym, że powierzchnia pracy jest kulista. Również w tym urządzeniu dane wejściowe są odbierane przy pomocy kamer. Urządzenie nie jest jednak tak precyzyjne jak komercyjny Surface.
Trudno wyobrazić sobie prace z taką czarodziejską kulą, ale urządzenie może trafić do hoteli lub sklepów, gdzie będzie atrakcją. Zaletą kuli jest to, że żaden użytkownik nie ma przy niej uprzywilejowanego miejsca. Można wygodnie oglądać fotografię, a następnie przesunąć ją tak, aby mogła ją obejrzeć osoba po drugiej stronie.
Tyjąca bransoletka i pad bez myszy
Inną ciekawą nowinką jest system o nazwie Foodmate wspomagający zdrowe żywienie dzieci. Jego ważnym elementem jest bransoletka, której można użyć do odczytywania informacji na kodzie kreskowym produktu spożywczego. Bransoletka może się rozszerzać w zależności od wartości odżywczej danego artykułu. Skurczy się z powrotem, jeśli dziecko wykona odpowiednio dużo ćwiczeń fizycznych.
System Foodmate zawiera również oprogramowanie, którego rodzice mogą użyć do monitorowania wartości energetycznej diety dziecka oraz wykonywanych przez niego ćwiczeń.
Nie brakowało też wynalazków prostych w założeniach, które jednak mogą być interesujące. Ken Perlin z New York University zaprezentował urządzenie o nazwie UnMouse Pad. Wygląda ono jak podkładka pod mysz, ale umożliwia sterowanie dotykiem za pomocą palców. Zdaniem badacza urządzenie może się przydać osobom niepełnosprawnym.
W czasie wydarzenia zorganizowanego przez Microsoftu zaprezentowano oczywiście o wiele więcej nowości, ale nie sposób opisać wszystkich. Impreza zgromadziła 400 badaczy ze 150 ośrodków.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|