Który internet mobilny jest najtańszy na rynku?

07-04-2011, 23:51

Przebadano pięciu liczących się dostawców internetu mobilnego w Polsce. Z badania wynika, że za ten sam limit transferu danych można zapłacić nawet dwa razy więcej. Play Online jest najtańszy, a Orange Free najszybszy?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Raport „Mobilny dostęp do Internetu w Polsce” został podzielony na trzy profile, ze względu na zróżnicowane oferty: iPlus, Blueconnect, Orange Free, Play Online i Cyfrowy Polsat. Profil „dzienny” dotyczy przedziału czasowego 9-24, „nocny” – 50% w godzinach 9-24 i 50% między 24-8, a „normalny” obejmuje ruch generowany przez całą dobę – 77% w ciągu dnia, 23% w godzinach nocnych.

>> Czytaj też: Orange uruchamia ultraszybki mobilny internet w Krakowie

Ceny mobilnego internetu w profilu dziennym
fot. szerokopasmowapolska.pl - Ceny mobilnego internetu w profilu dziennym
W profilu „dziennym” największe różnice pojawiają się w przypadku najmniejszych limitów transferu. Oferty wydają się być zbliżone przy wyborze limitu sięgającego 2 GB. W Play Online za 15 GB limitu transferu trzeba zapłacić 79 zł, w Orange Free natomiast należy liczyć się z sumą dwa razy większą. W tej kategorii przewodzi Play Online, jednak - jak wynika z raportu - nie ma dostępnych limitów większych niż 15 GB.

Ceny mobilnego internetu w profilu nocnym
fot. szerokopasmowapolska.pl - Ceny mobilnego internetu w profilu nocnym
W profilu „nocnym” różnice cenowe są jeszcze większe. Wybierając 15 lub 20 GB limitu w Orange Free, trzeba będzie zapłacić 159 zł, w Bluconnect - 149 zł, a w iPlusie - 110 zł. Nieco ponad dwa razy taniej ten sam limit można kupić w Play Online. Polsat Cyfrowy oferuje podobne ceny do iPlusa.

Ceny mobilnego internetu w profilu normalnym
fot. szerokopasmowapolska.pl - Ceny mobilnego internetu w profilu normalnym
Decydując się na 4 GB limitu transferu w profilu "normalnym", w iPlusie lub Polsacie Cyfrowym trzeba zapłacić 70 zł. Za te same parametry w Blueconnect i Orange Free zapłacimy 59 zł, a w Play Online - 49 zł.

Cena jednak to nie wszystko

Sonda
Z którego mobilnego internetu korzystasz?
  • iPlus
  • Blueconnect
  • Orange Free
  • Play Online
  • Polsat Cyfrowy
  • nie korzystam z mobilnego internetu
wyniki  komentarze

Pomimo konkurencyjnych cen w Play Online z prędkością transmisji danych nie jest najlepiej. W przypadku najtańszej oferty Play Online 15 możliwa jest transmisja danych do 512 kb/s, a w najdroższej (99) - do 4 Mb/s. W iPlusie transfer danych możliwy jest z prędkością od 2 do 20 Mb/s. Reszta dostawców ma stałe prędkości, gdzie Blueconnect oferuje 7,2 Mb/s, Polsat Cyfrowy 28,8 Mb/s i Orange Free - rekordzista - maksymalnie aż 42 Mb/s.

Porównane zostały usługi realizowane w technologii HSPA, która jest oferowana przez wszystkich operatorów działających na polskim rynku. Analizę przeprowadzono na podstawie promocyjnych ofert dla klientów indywidualnych, obowiązujących na dzień 20.03.2011, przy założeniu co najmniej 24-miesięcznego okresu trwania kontraktu.

Pełna treść raportu dostępna jest pod adresem: szerokopasmowapolska.plSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.