Wzrost nakładów na badania i rozwój wśród firm z UE jest niższy od średniej światowej. Najbardziej innowacyjne są w Unii firmy motoryzacyjne, ale badania w zakresie IT są domeną firm amerykańskich i azjatyckich.
Komisja Europejska opublikowała tegoroczne zestawienie danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój w przemyśle. Przeanalizowano nakłady 2,5 tys. czołowych przedsiębiorstw na świecie, co stanowi około 90 proc. całkowitych wydatków przedsiębiorstw na badania i rozwój.
Inwestycje przedsiębiorstw z UE w badania i rozwój wzrosły w 2013 r. o 2,6 proc. pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej. Jednak wzrost ten uległ spowolnieniu w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest on również niższy od średniej światowej z 2013 r. (4,9 proc.) i niższy od poziomu inwestycji przedsiębiorstw z USA (5 proc.) i Japonii (5,5 proc.).
633 przedsiębiorstwa mające siedzibę w UE zainwestowały w badania 162,4 mld euro w 2013 r. Przedsiębiorstwa z siedzibą w USA (804) zainwestowały 193,7 mld euro, a nakłady 387 przedsiębiorstw z Japonii wyniosły 85,6 mld euro.
Ze wszystkich objętych badaniem firm, najwięcej na badania i rozwój wydaje europejski Volkswagen. Dalej w zestawieniu są firmy Samsung, Microsoft oraz Intel. Generalnie widać, że to Stany Zjednoczone i Azja są liderami innowacji w dziedzinie IT i elektroniki. W Europie największe środki na badania przeznaczają firmy motoryzacyjne i farmaceutyczne.
Jeśli już porównujemy sektory rynku to warto odnotować, że Stany Zjednoczone wyprzedzają UE także pod względem nakładów na badania biotechnologiczne. Farmaceutyczne firmy z UE wydają na badania dość dużo, ale jednak mniej niż firmy z USA. UE jest daleko z tyłu jeśli chodzi o sektory oprogramowania i internetu.
Jeśli przyjrzymy się samym firmom Europejskim to okaże się, że w badania i rozwój inwestują zwłaszcza firmy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.
W Niemczech i Wielkiej Brytanii inwestycje w dalszym ciągu rosły (odpowiednio o 5,9 proc. i 5,2 proc.), podczas gdy firmy francuskie odnotowały spadek inwestycji w badania i rozwój (–3,4 proc.). Spadek inwestycji w kilku dużych unijnych firmach szczególnie wpłynął na wyniki niektórych krajów. Tak było w przypadku Nokii (–17,1 proc.) i STMicroelectronics (–19,2 proc.), co miało znaczący wpływ na ogólne inwestycje w Finlandii (–11,6 proc.) i Niderlandach (–0,1 proc.).
Niektóre przedsiębiorstwa z UE ujęte w zestawieniu odnotowały wzrost inwestycji w badania i rozwój wyższy od średniej światowej. Tak było w przypadku Irlandii (13,6 proc.) i Włoch (6,4 proc.). W przypadku Hiszpanii wynik był lepszy od średniej unijnej (4,4 proc.).
Przedsiębiorstwa ujęte w zestawieniu zatrudniały w 2013 r. 48 mln pracowników na całym świecie. W ciągu ostatnich ośmiu lat (2005–2013) wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach z siedzibą w UE wyniósł 18,2 proc. a sektory o wysokiej intensywności badań i rozwoju stymulują ten wzrost. Tendencja ta jest mocna mimo nieznacznego spadku wskaźnika zatrudnienia przez unijne przedsiębiorstwa
Więcej danych znajdziecie w infografice poniżej.
Eu Rd Scoreboard 2014 Infographic En by Dziennik Internautów
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Mimo licznych kradzieży danych zachowania internautów w kwestii bezpieczeństwa pozostają bez zmian
|
|
|
|
|
|