Kto chciał ścigania za Koziołka Matołka? Studio z Bielska-Białej nie chciało

28-03-2013, 10:14

Przed sądem stanął internauta za zamieszczenie w sieci filmów z Koziołkiem Matołkiem - ta informacja zszokowała internautów, ale coś się nie zgadza. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej nie składało wniosku o ściganie internauty. Co więcej, studio w ogóle nie dąży do ostrego karania internautów za naruszenia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ubiegłym tygodniu Dziennik Internautów pisał o internaucie, który stanął przed sądem za opublikowanie filmów z Koziołkiem Matołkiem. Opieraliśmy się na informacjach Gazeta.pl, z których wynikało, że policja polska błyskawicznie namierzyła sprawcę we współpracy z policją amerykańską.

Interesująca była dla nas zwłaszcza błyskawiczna reakcja policji w obliczu takiego naruszenia. W całej historii jest jednak poważna nieścisłość. 

Z informacji Gazeta.pl wynikało, że policja działała na wniosek Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które zawiadomiło prokuraturę i cieszyło się z reakcji organów ścigania. Okazuje się, że samo Studio nie chciało ścigać internauty.

Studio nie ścigało za Koziołka Matołka

Niestety ten element historii okazał się nieprawdą. Dziennik Internautów rozmawiał dziś rano przez telefon z Andrzejem Orzechowskim, prezesem SFR w Bielsku-Białej. Ten powiedział nam, że artykuł w serwisie Gazeta.pl zawierał cytat uzyskany w pośpiechu i oderwany od kontekstu całej historii. W rzeczywistości Studio Filmów Rysunkowych nie występowało o ściganie w związku z Koziołkiem Matołkiem.

Andrzej Orzechowski przedstawił nam skan dokumentu, który potwierdza jego słowa.

skan

Co więcej, serial "Koziołek Matołek" nie jest produkcją SFR w Bielsku-Białej i choćby z tego powodu studio nie mogło starać się o ściganie kogoś z tego tytułu.

W bielskim studiu powstały niegdyś dwa filmu o Koziołku, ale są to mało znane produkcje, do których internauta raczej nie mógł dotrzeć. Najbardziej znany serial o Koziołku Matołku jest produkcją Studia Miniatur Filmowych w Warszawie.

Studio woli się dogadać

Ponadto Andrzej Orzechowski zapewniał nas, że studio nie angażuje się zbytnio w ściganie internetowych naruszeń. Bywa, że wytwórnia wzywana jest przez organy ścigania do składania wyjaśnień. Jeśli już dochodziło do sporów, wytwórnia nie chciała ostrego karania sprawców naruszeń. 

- Za każdym razem szliśmy na rozwiązania polubowne. Zgadzaliśmy się na rozwiązanie sporu przez przekazanie 300 lub 500 złotych i to na cele charytatywne, nie dla studia - podkreślał Andrzej Orzechowski.

Andrzej Orzechowski mówił również o tym, że szczególnie rażą go sytuacje, gdy ktoś publikuje film w internecie, umieszczając obok reklamy i zarabiając na tym. Podkreślił też, że prawa autorskie do filmów mają zapewnić wynagrodzenie różnym osobom zaangażowanym w ich produkcję. Z tego powodu studio nie może całkowicie ignorować naruszeń, choć z drugiej strony nie wydaje się ono tak bardzo agresywne, jak sugerował tekst Gazeta.pl.

Kto chciał ścigać za Koziołka?

To wszystko wiele wyjaśnia, ale też czyni sprawę bardziej zagadkową. Na czyj wniosek był ścigany Paweł S.? Dlaczego policja i prokuratura podjęły działania w tej sprawie? Na te pytania postaramy się jeszcze znaleźć odpowiedź.

Dziękujemy Andrzejowi Orzechowskiemu za wyjaśnienia i przepraszamy, że od razu nie przyjrzeliśmy się tej sprawie uważniej.

Dziękujemy też Czytelnikowi, który zwrócił nam uwagę na możliwe nieścisłości.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.