Księgowość wsparta nowymi technologiami

27-06-2014, 15:57

Najczęstszą formą prowadzenia księgowości firmy jest zlecanie jej biurom rachunkowym, z tej formy korzysta blisko 63% przedsiębiorstw. Inni rozliczają się z fiskusem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem programów dedykowanych, zatrudniają własnego księgowego lub korzystają z rozwiązań on-line. Ta ostatnia grupa stanowi jednak dość mały odsetek właścicieli firm, co oznacza, że wciąż większym zaufaniem w odniesieniu do prowadzenia finansów przedsiębiorstw cieszą się biura rachunkowe. Choć same chętnie korzystają z możliwości, jakie oferują im narzędzia informatyczne.

pieniądze

Prowadzenie rachunkowości wcześniej kojarzone było z pewnego rodzaju przykrością czy żmudną pracą na liczbach, dziś dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, działalność księgowa staje się wygodniejsza, bardziej intuicyjna, a jednocześnie zapewniająca niskie ryzyko popełniania błędów przy kalkulacjach.

Z potencjału nowych technologii korzysta np. funkcjonujące od 10 lat na rynku Biuro Rachunkowe KZ. Przykładem usługi z wykorzystaniem e-narzędzi jest wypełnianie deklaracji rocznych drogą elektroniczną, które nie tylko odciąża właścicieli firm z konieczności wizyt w biurze księgowym, ale co istotne, pozwala im skupić się na prowadzeniu własnej działalności bez obawy o terminowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Założycielką Biura Rachunkowego KZ jest Kinga Zeidler, absolwentka specjalności rachunkowość przedsiębiorstw na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (czyli dzisiejszego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu), uprawniona do prowadzenia ksiąg rachunkowych na mocy wydanego przez Ministra Finansów świadectwa kwalifikacyjnego.

Biuro Rachunkowe w Poznaniu ma w swoim portfelu klientów kilkadziesiąt firm zarówno polskich, jak i tych opartych na kapitale zagranicznym. Zasięg  terytorialny usług księgowych biura obejmuje głównie rejon Poznania, Szamotuł i Pniew. Specjalnością firmy Kingi Zeidler jest kompleksowa obsługa firm z sektora małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Gama usług oferowanych przez Biuro Rachunkowe KZ dzieli się na: księgowość oraz sprawy z zakresu kadr i płac. W ramach tej pierwszej klienci mogą liczyć na profesjonalne prowadzenie ewidencji ryczałtowych, w tym: rozliczenia z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, rozliczanie pracowników oraz ewidencje podatku od towarów i usług, prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów, a więc między innymi ewidencję kosztów i przychodów oraz środków trwałych jak również prowadzenie ksiąg handlowych, a w ramach nich: rozliczanie właścicieli, wszystkie niezbędne ewidencje księgowe itp.. Pakiet usług z obszaru kadrowo – płacowego obejmuje natomiast sporządzanie listy płac, deklaracji ZUS, deklaracji podatku od osób fizycznych, przygotowywanie sprawozdań na temat zatrudnienia dla właścicieli firm, sprawowanie pieczy nad dokumentacją kadrową.

pit

Z oferty biura mogą również skorzystać podmioty gospodarcze, które dopiero wkraczają na rynek, ponieważ firma służy wsparciem w procesie zakładania działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy planowane przedsiębiorstwo ma być spółką cywilną, osobową, handlową, partnerską czy jednoosobową działalnością. Gwarantem pewności i jakości usług dla klientów jest ochrona w postaci ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Pomimo iż zdecydowaną większość spraw, w tym urzędowych, wolimy załatwiać w sieci, to jednak wciąż podchodzimy sceptycznie do pewnych usług oferowanych on-line, pokładając większe zaufanie w „tradycyjnych” formach. Pokazuje to przykład prowadzenia księgowości w Polskich firmach, a konkretniej preferowanych jej form. Aż 72% przedsiębiorców deklaruje, że nie jest zainteresowanych przejściem na e-księgowość. Można by dociekać, z czego wynika tak niski poziom otwartości na narzędzia on-line wspomagające księgowość, zastanawiając się: czy np. ma to związek z niechęcią właścicieli firm do rachunkowego aspektu prowadzenia ich działalności gospodarczej, czy zaspokajania poczucia bezpieczeństwa, z jakim kojarzą oni powierzanie spraw księgowych biurom rachunkowym. W tym kontekście ciekawe wydaje się pytanie o to, jak rynek będzie próbował wpisać się w potrzeby przedsiębiorców oraz jakie nowoczesne rozwiązania dla nich szykuje.

zus

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.