Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Książki Lema, czyli co czytał najważniejszy polski futurolog

15-03-2021, 18:20

Z okazji Roku Lema biblioteka internetowa Wolne Lektury we współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju opublikuje 18 książek, które istotnie wpłynęły na twórczość Stanisława Lema. Jak zawsze książki zostaną udostępnione na wolnej licencji, co oznacza, że można będzie je czytać i rozpowszechniać bez opłat. W skład kolekcji „Stanisław Lem poleca” wejdą dzieła Fiodora Dostojewskiego, Karela Čapka czy Stefana Grabińskiego.

robot sprzątający

reklama


Rok 2021 obfituje w konkursy, konferencje, wystawy i inne wydarzenia związane z twórczością Stanisława Lema. Biblioteka Wolne Lektury, prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska, oraz Fundacja PFR dołączają do obchodów — w 2021 r. opublikują wspólnie 18 książek ważnych dla Lema. Będą to głównie dzieła science fiction, w tym pierwszy utwór, w którym pojawiło się słowo "robot", czyli "R.U.R." Karela Čapka, w nowym tłumaczeniu Martyny M. Lemańczyk. W Wolnych Lekturach ukaże się też dzieło klasyki literatury rosyjskiej — Wspomnienia z martwego domu Fiodora Dostojewskiego w tłumaczenia Józefa Tretiaka. Nie zabraknie polskiego akcentu. Biblioteka internetowa Wolne Lektury opublikuje również opowieści grozy Stefana Grabińskiego: opowiadania z tomów „Księga ognia”, „Niesamowita opowieść”, „Z wyjątków. W pomrokach wiary” oraz powieści „Cień Bafometa” i „Klasztor i morze”. Każda z nich ukaże się w wersji ebooka i audiobooka.

Kolekcja „Stanisław Lem poleca” biblioteki Wolne Lektury i Fundacji PFR to wybór tekstów, które Lem polecał młodym czytelnikom, a które są dziś polskiemu odbiorcy całkowicie nieznane bądź też zapomniane z powodu archaicznych tłumaczeń lub niewielkiej dostępności na rynku książki.

Od 13 lat publikujemy dzieła literatury polskiej i światowej, zarówno te należące do tzw. kanonu, jak i te mniej znane. W ostatnich latach dzięki naszym działaniom w bibliotece ukazała się m.in. Kolekcja polskiej poezji współczesnej „Wiersz wolny”, w której znajduje się już ponad 30 tomów poetyckich polskich poetek i poetów, czym uzupełniliśmy rodzimy rynek książki o dzieła ważne, choć niekomercyjne, których polskim wydawcom nie opłaca się wydawać. Teraz, dzięki wsparciu fundacji PFR, możemy opublikować kolejne książki - mówi Paulina Choromańska, wiceprezeska fundacji Nowoczesna Polska.

rok Lema 2021

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju na bieżąco realizuje szereg projektów edukacyjnych i kulturalnych. Ze względu na misję naszej Fundacji oraz cele postawione przed Centralnym Domem Technologii postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody Roku Lema i zaproponować szereg działań dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Jedną z naszych aktywności jest wsparcie fundacji Nowoczesna Polska w publikacji i bezpłatnym udostępnieniu 18 książek, które wpłynęły na twórczość tego wybitnego pisarza. Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy każdy będzie mógł mieć dostęp do literatury, którą cenił i polecał Stanisław Lem – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

Biblioteka Wolne Lektury wraz z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju przygotują także cykl warsztatów i spotkań autorskich, które odbędą się już tej wiosny. Więcej informacji na ten temat wkrótce.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E