Przenosiny do nowego, większego lokum to okazja, by połączyć w nim funkcje mieszkania i lokalu użytkowego. Domowe biuro czy gabinet pozwoli nam zaoszczędzić na wynajmie albo stworzyć dodatkowe źródło wpływów do domowego budżetu. Nową inwestycję sfinansować możemy kredytem mieszkaniowym, lecz musimy się liczyć z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.
reklama
Lokal użytkowy w naszym domu może pełnić kilka ról. Dla przedstawicieli wolnych zawodów (np. architektów, tłumaczy) i właścicieli małych firm może być siedzibą przedsiębiorstwa. Możliwość ta będzie szczególnie atrakcyjna w przypadku działalności, która nie wymaga spełnienia specjalnych wymogów budowlanych i sanitarnych. Połączenie domowego ogniska i biura pozwoli zmniejszyć wydatki firmy i zyskać czas przeznaczany do tej pory na dojazdy.
Wydzielenie lokalu handlowo-usługowego na wynajem będzie miało sens, jeśli nasza nieruchomość jest położona na tyle atrakcyjnie, że znajdzie się chętny, by prowadzić tam działalność, a potencjalni klienci nie natrafią na żadne komunikacyjne bariery. Warto pamiętać, że sąsiedztwo sklepu czy zakładu fryzjerskiego może być uciążliwe dla domowników. Projekt budynku powinien w miarę możliwości pogodzić sprzeczne wymagania obydwu typów użytkowników, zapewniając mieszkańcom spokój i ciszę.
Nieruchomość zlokalizowana w trochę mniej atrakcyjnym miejscu może z powodzeniem przyciągnąć firmy poszukujące powierzchni biurowej lub przedstawicieli wolnych zawodów. W tym przypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń użytkowych – gabinet stomatologiczny spełniać musi zupełnie inne warunki niż biuro pośrednika w handlu nieruchomościami. Dlatego też warto już na etapie budowy poszukiwać potencjalnych najemców lub zdecydować się na konkretny typ działalności.
Banki oferujące kredyty hipoteczne dla osób fizycznych najczęściej dopuszczają połączenie w jednej nieruchomości funkcji mieszkaniowej i komercyjnej. Powszechne są jednak ograniczenia dotyczące udziału powierzchni lokalu usługowego w całkowitej powierzchni domu. Ankietowane przez nas instytucje wymagają, by wartość ta nie przekraczała 30-50%. Jednym z wyjątków jest Bank Millennium, który dla kredytobiorców o specyficznych potrzebach przygotował Kredyt Hipoteczny Biznes, pozwalający skredytować nawet czysto komercyjne przedsięwzięcie. Również PKO BP posiada w swojej ofercie kredyt Własny Kąt Biznes o podobnym przeznaczeniu.
Więcej informacji znajdziemy w analizie serwisu Bankier.pl pt. Kredyt dwa w jednym: na dom i biuro
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|