3 listopada rozpoczęła się druga edycja krakowskiego tygodnia startupów StartKRKup. W ciągu siedmiu dni odbędzie się blisko dwadzieścia darmowych wydarzeń dla osób zainteresowanych nowymi technologiami. W programie są między innymi warsztaty dla młodzieży z tworzenia aplikacji, spotkanie kobiet-przedsiębiorców oraz prezentacje nowych miejskich inicjatyw dla firm technologicznych. Organizatorami festiwalu StartKRKup są Urząd Miasta Krakowa oraz lokalna społeczność startupowa.
reklama
Kraków to drugie największe w Polsce skupisko startupów. Miasto może również pochwalić się wyjątkowo aktywną społecznością ludzi związanych z nowymi technologiami. Organizatorom festiwalu StartKRKup zależy na przyciągnięciu kolejnych osób i tworzeniu dobrego klimatu dla innowacyjnych firm.
– Branża nowych technologii jest wyjątkowa, jeśli chodzi o otwartość i chęć dzielenia się wiedzą. Te cechy sprzyjają kreatywności i powstawaniu kolejnych innowacyjnych firm, dlatego postanowiliśmy wspierać inicjatywy takie, jak StartKRKup – wyjaśnia zaangażowanie samorządu Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UMK.
W dniach 3-9 listopada odbędzie się prawie dwadzieścia różnych wydarzeń. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno licealiści zainteresowani nowymi technologiami, jak i przedsiębiorcy, którzy chcą wymienić się doświadczeniami. Startupy chcą zwiększyć otwartość Polaków na ryzyko i mówienie o porażkach – stąd pomysł spotkań Fckup Stories, w trakcie których kobiety-przedsiębiorcy opowiadają o niepowodzeniach biznesowych. Inną ważną kwestią jest edukacja pracowników, stąd warsztaty dla młodzieży z zakresu projektowania i tworzenia aplikacji. Z kolei na spotkaniach Startup Stage oraz Hive53 branża będzie dyskutować o doskonaleniu produktów oraz tworzeniu skutecznych zespołów.
W trakcie festiwalu uruchomione zostaną dwie ważne inicjatywy. Działalność rozpocznie pierwszy w Krakowie miejski akcelerator dla startupów KRK Road to Success Acceleration Program. To darmowy, trzydniowy intensywny program mentoringowy dla startupów, kończący się prezentacjami przed inwestorami z Polski i zagranicy. Nastąpi również otwarcie Bio-Inkubatora w Klastrze Lifescience Kraków. To odpowiedź na oczekiwania pasjonatów nauk przyrodniczych i medycznych, dla których barierę stanowi brak dostępu do aparatury badawczej.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie startkrkup.pl.
Patronami medialnymi wydarzenia są: Radio Kraków, Interia, Antyweb, MamStartup, StartUp Magazine, Dziennik Internautów, Crossweb.pl, Interaktywnie.com, SocialPress.pl, Marketinglink.pl, Link to Poland.
Według raportu fundacji Startup Poland w Polsce działa prawie 2700 startupów. Kraków jest drugim po Warszawie największym skupiskiem młodych firm technologicznych – biura tutaj posiada 11 proc. wszystkich polskich startupów, czyli ok. 300 firm. Rozwojowi biznesu technologicznego sprzyja między innymi duża liczba specjalistów IT, szacowana na 20 tys. Dodatkowo co czwarty spośród 800 tys. mieszkańców miasta jest studentem. W mieście znajdują się też biura dużych międzynarodowych firm IT (Motorola, IBM, Sabre czy Cisco), a także startupów, które zdążyły odnieść sukces i ich pracownicy dzielą się doświadczeniem z młodszymi firmami. Duże znaczenie ma również dogodne położenie Krakowa i dobra komunikacja z innymi miastami, szczególnie Warszawą, Berlinem, Pragą, Wiedniem, Bratysławą i Budapesztem.
Zapytaliśmy przedstawicieli kilku firm technologicznych, dlaczego zdecydowali się na prowadzenie swojej firmy właśnie w Krakowie.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*