Kradną kable, a UKE chce przeciwdziałać tej patologii

03-11-2011, 10:13

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje plan działań mających na celu wsparcie prowadzonych przez operatorów telekomunikacyjnych aktywności w zakresie wyeliminowania problemów wynikających z kradzieży kabli telekomunikacyjnych w Polsce.

Według UKE obecnie skutki i konsekwencje, wynikające z kradzieży i dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej, osiągnęły w skali kraju poziom, który wymusza konieczność podjęcia niezbędnych kroków mających na celu eliminację występującej patologii.

Urząd w ostatnich latach zaobserwował wzrost kradzieży kabli telekomunikacyjnych, czego konsekwencją jest utrata możliwości korzystania z usług telekomunikacyjnych, jak również kontaktu obywateli ze służbami ratunkowymi.

W 2010 roku tylko w przypadku stacjonarnej sieci telekomunikacyjnej Telekomunikacji Polskiej wskutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych ponad pół miliona abonentów było pozbawionych łączności, z czego 2500 dotyczyło pozbawienia łączności służb ratunkowych, szpitali czy jednostek oświaty. Natomiast w 2011 roku, po trzecim kwartale, liczba uszkodzonych łączy wskutek kradzieży kabli telekomunikacyjnych osiągnęła prawie 400 tys. łączy abonenckich, w tym ponad 1900 uszkodzeń dotyczyło pozbawienia łączności służb ratunkowych, szpitali czy jednostek oświaty.

Czytaj też: UKE chce przeciwwagi dla Solorza-Żaka, szykuje nowy przetarg

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma podjąć niezbędne działania w walce z patologią kradzieży kabli telekomunikacyjnych, a szczególnie w zakresie krytycznych obszarów działań:

  • wypracowania i wdrożenia niezbędnych regulacji prawnych i legislacyjnych,
  • wsparcia podejmowanych przez operatorów działań przeciwdziałających kradzieżom,
  • zacieśnienia współpracy z organizacjami porządku publicznego,
  • powołania programu "międzyoperatorskiego" w celu wypracowywania wspólnych rozwiązań przeciwdziałających patologiom kradzieży i dewastacji infrastruktury telekomunikacyjnej,
  • podniesienia świadomości i wrażliwości społecznej na reagowanie przeciw przestępczości, w szczególności przeciwko mieniu operatorów,
  • wsparcia działań organów ścigania w zwalczaniu patologii.

Urząd planuje - jeszcze w listopadzie - zaprosić do współpracy operatorów sieci stacjonarnych i utworzyć zespół ekspertów, który opracuje plan działań. Następnie w pierwszym kwartale przyszłego roku UKE chce doprowadzić do zwiększenia kar i skuteczniejszego ich egzekwowania, a także opracować program działań podnoszących wrażliwość społeczną na przestępstwa kradzieży mienia operatorów.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031