Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Koszty twórców do korekty. Kto skorzysta z ulgi?

29-03-2018, 18:26

Rząd zamierza rozszerzyć katalog działalności uprawniających twórców do korzystania z preferencyjnych (50%) kosztów uzyskania przychodów. Lista obejmie między innymi inżynierów budowlanych, tłumaczy oraz twórców gier komputerowych.

robot sprzątający

reklama


Wprowadzenie zmian przewiduje rządowy projekt o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Trafił on do Sejmu 22 lutego 2018 r., a nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W projekcie nowelizacji resort finansów zaproponował szereg przepisów łagodzących wcześniejsze – wdrożone na początku 2018 r. – zmiany. Nowela ma dotyczyć m.in. regulacji odnoszących się do ulgi podatkowej dla twórców, która wzbudziła w ostatnich miesiącach sporo wątpliwości.

Kontrowersyjne przepisy

Zmiany dotyczące ulgi dla twórców wprowadzono nowelizacją z 27 października 2017 r. W efekcie z początkiem 2018 r. podniesiono limit 50% kosztów uzyskania przychodów z 42 764 zł do 85 528 zł.

Aktualnie ulga dotyczy działalności: 1) twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa; 2) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej; 3) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii; 4) w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów; 5) publicystycznej.

Katalog jednak szerszy

W rządowym projekcie nowelizacji, nad którym pracuje obecnie Sejm, przewidziano poszerzenie katalogu rodzajów działalności, która uprawnia do korzystania z preferencji. Zgodnie z propozycjami Ministerstwa Finansów, lista ma objąć też działalność twórczą w zakresie inżynierii budowlanej, tłumaczeń oraz gier komputerowych. Jednocześnie wyraźnie wskazane zostanie, że przepisy dotyczą działalności naukowej i prowadzonej na uczelni działalności dydaktycznej. Co istotne, szerszy katalog będzie mieć zastosowanie także względem dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2018 r.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, projektowana zmiana w art. 22 ustawy o podatku PIT ma w założeniu uporządkować przepisy i rozwiązać powstałe wątpliwości interpretacyjne. Jak przewiduje prawnik - Rafał Kufieta, do dalszych korekt w katalogu może dojść jeszcze podczas trwających prac parlamentarnych. Ekspert wskazuje, że nie można też wykluczyć kolejnych nowelizacji przepisów w przyszłości.

Źródło: Tab2


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E