Ochrona dzieci zaczynających poznawać tajniki internetu to nie lada wyzwanie. Niektórym zagrożeniom da się jednak zapobiec, instalując odpowiednie oprogramowanie.
reklama
Czyhające na dzieci zagrożenia można podzielić na kilka rodzajów:
Niektórym z wymienionych zagrożeń można zapobiec, wybierając odpowiednie oprogramowanie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na przeglądarkę, której dziecko używa do łączenia się z siecią.
Zgodnie z danymi serwisu gemiusRanking obejmującymi ostatni tydzień stycznia br. z przeglądarki Firefox 3 korzysta 50,41% Polaków. Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje Internet Explorer 7, którego używa 15,04% internautów. Na trzecim miejscu uplasowała się najnowsza wersja przeglądarki Microsoftu – Internet Explorer 8, może ona pochwalić się 9,42% użytkowników. Nieco mniej osób (7,41%) surfuje w sieci przy użyciu Opery 10. Do piątki najczęściej wykorzystywanych programów załapał się jeszcze stary Internet Explorer 6 ze wskaźnikiem 6,13%. W wyniku ostatnich ataków na konta pocztowe Google, możliwych głównie dzięki dziurom odkrytym w tej przeglądarce, coraz więcej użytkowników porzuca ją na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań.
Ostatnia wpadka Microsoftu dobrze uwidacznia, że cyberprzestępcy nie ustają w poszukiwaniach luk, które pozwoliłyby im na uzyskanie dostępu do poufnych danych, takich jak loginy i hasła do popularnych serwisów, a w przypadku starszych użytkowników – także do witryn umożliwiających dokonywanie operacji finansowych. Na ataki narażeni są przede wszystkim internauci korzystający z przestarzałych wersji przeglądarek. Najnowsze ich wydania zostały zaopatrzone w funkcje chroniące przed phishingiem, tj. kradzieżą poufnych informacji za pomocą podrobionych stron internetowych, łudząco podobnych do oryginalnych.
Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z dostępnej w przeglądarkach możliwości blokowania wyskakujących okienek (tzw. pop-upów), które oprócz reklam często są nośnikiem nieodpowiednich treści. Niektóre przeglądarki pozwalają również na zablokowanie dostępu do wybranych stron internetowych – w takim przypadku osoba dorosła może stworzyć listę witryn, które uważa ze niewłaściwe dla młodszych użytkowników.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnej aplikacji filtrującej niepożądane treści. Do najpopularniejszych należą: Benjamin, Cenzor, Motyl, Weblock oraz X-Guard II. Warto wiedzieć, że większość pakietów bezpieczeństwa także posiada funkcje o podobnym działaniu (tzw. Kontrolę Rodzicielską). Mogą się nimi pochwalić rozwiązania takich firm, jak Kaspersky Lab, Panda Security, G Data Software, F-Secure itp. Co można dzięki nim uzyskać? Większość oferuje:
Którekolwiek z rozwiązań wybierzemy, należy pamiętać o jego regularnym uaktualnianiu. Warto też mieć na uwadze, że wspomniane programy nie uchronią dziecka przed wszystkimi zagrożeniami czyhającymi na nie w sieci. Nic nie zastąpi szczerej rozmowy i wyjaśnienia zasad korzystania z internetu.
Dbając, by nasze dziecko nie stało się ofiarą cyberprzemocy, musimy mu wytłumaczyć, czym może grozić nierozważne ujawnianie prywatnych treści w sieci. Dobrą okazją do tego może być wspólne obejrzenie spotu przygotowanego z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Głównym celem tegorocznej kampanii, realizowanej pod hasłem „Pomyśl zanim wyślesz”, jest nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji online.
Dla najmłodszych internet jest niezwykle ważną przestrzenią ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Przenoszą do sieci swoje prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, chcą być popularni i lubiani. Niestety, nie zawsze pamiętają, że brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do nieszczęścia – wyjaśnia Anna Rywczyńska, koordynator Polskiego Centrum Programu „Safer Internet” w NASK. Rolą rodziców jest uświadomienie dziecku również tego zagrożenia.
Warto pamiętać, że nie jesteśmy osamotnieni w walce o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci. Od kilku lat Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wraz z Fundacją Dzieci Niczyje (FDN) realizuje program edukacyjny Komisji Europejskiej pod nazwą „Safer Internet”. W ramach tego programu prowadzonych jest wiele działań mających na celu niesienie pomocy osobom zagrożonym. Na szczególną uwagę zasługują:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|