Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kopiowanie na odtwarzacz mp3 to przestępstwo

18-02-2006, 13:27

Podczas gdy we Francji sąd uznał korzystanie z P2P na prywatny użytek za legalne, w USA wszystko zmierza w kierunku zdelegalizowania każdej formy kopiowania mediów. RIAA, MPAA i 14 innych organizacji doszło do wniosku, że kopiowanie zawartości własnej płyty na urządzenie przenośne jest nielegalne...

konto firmowe

reklama


Oczywiście wymienione organizacje nie poprzestają jedynie na wyrażeniu swojej opinii. Do amerykańskich władz trafiły już odpowiednie propozycje, które mogą zostać wzięte pod uwagę przy dokonywanej co jakiś czas aktualizacji dokumentu Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

Zdaniem przedstawicieli przemysłu muzycznego każda forma kopiowania jest niezgodna z tzw. "fair use" czyli wykorzystaniem dzieła w zakresie dozwolonym przez prawo autorskie.

Kopiować może więc tylko posiadacz praw autorskich. Swoje prawo do kopiowania może on sprzedać lub uchylić. Tak więc jeśli wydawca nie wydał zezwolenia na kopiowanie, to jest ono niedozwolone.

Jeśli DMCA zostanie zmieniony, tak jak chcą tego RIAA i MPA to np. zgrywanie legalnie zakupionych płyt do formatu mp3 aby słuchać ich na komputerze będzie przestępstwem. Podobnie przenoszenie plików na przenośne odtwarzacze, czy zwykłe tworzenie kopii zapasowych.

Mówiąc inaczej - jeśli użytkownik kupił płytę i chce jej posłuchać na odtwarzaczu mp3, to powinien zakupić jeszcze wersję mp3 przeznaczoną specjalnie na odtwarzacz. Oczywiście można liczyć na to, że wydawcy załączą do płyt stosowne pozwolenia... ale czy nie będzie to zbyt naiwne?

O pomyśle RIAA i MPAA doniosła organizacja EFF (Electronic Frotier Foundation). Jej przedstawiciele zwracają uwagę na to, że jeszcze rok temu Donald Verilli, prawnik RIAA, zapewniał przed sądem najwyższym, że kopiowanie legalnie zakupionych nagrań jest zgodne z prawem. Widocznie RIAA zmieniła zdanie.

Czytelnikom DI przypominamy, iż w RIAA i MPAA zrzeszone są m. in. następujące firmy: 20th Century Fox, Sony, EMI, BMG, Universal, MTV, Dreamworks, A&M, Warner, Disney, MGM, Paramount Pictures. Pełne listy członków znajdziecie na stronach:
http://www.riaa.com/about/members/default.asp
http://www.mpaa.org/AboutUsMembers.asp

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: EFF, Macworld