Konto na Portalu Podatkowym teraz także przez ePUAP - oswajamy e-administrację, cz. 15

01-02-2016, 14:41

Portal Podatkowy pozwala kontaktować się z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych. Teraz można zarejestrować się do konta podatnika także z użyciem profilu zaufanego ePUAP. Opisujemy jak założyć konto z ePUAP-em.

Od 31 grudnia 2015 r. na Portalu Podatkowym każdy podatnik i płatnik może założyć konto służące do komunikacji elektronicznej z administracją podatkową.

Portal Podatkowy - do czego służy?

Konto na Portalu Podatkowym daje możliwość prowadzenia elektronicznej korespondencji z administracją podatkową tj. zarówno odbierania pism od administracji podatkowej w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej, jak i wysyłania pism czy deklaracji do administracji podatkowej we wskazanych sprawach.

Ponadto po założeniu konta podatnik i płatnik uzyskują dostęp przez Internet do swoich danych znajdujących się w posiadaniu administracji podatkowej, tj. w szczególności do danych ewidencyjnych, adresowych. Użytkownik ma też dostęp do:

  • złożonych deklaracji i pism,
  • stanu prowadzonych spraw,
  • swoich rozliczeń i płatności.

Uruchomiona usługa umożliwi obecnie załatwianie spraw dotyczących trzech podatków: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP). W kolejnych latach Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie usługi o kolejne podatki tj. VAT, CIT, PIT.

Podatnik będzie mógł udzielić dostępu do swojego konta innej osobie fizycznej posiadającej konto na Portalu Podatkowym.

Aby uzyskać dostęp do konta na Portalu Podatkowym należy potwierdzić zapoznanie się i akceptację regulaminu Portalu oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Oświadczenie i zgoda mają być potwierdzone za pomocą tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego lub profilem zaufanym e-PUAP. 

Teraz także przez ePUAP

Od 21 stycznia 2016 r. na Portalu Podatkowym można się rejestrować do konta podatnika z użyciem profilu zaufanego ePUAP. Opisujemy krótko jak wygląda ta procedura. 

Zakładanie konta krok po kroku

Portal podatkowy jest dostępny pod adresem www.finanse.mf.gov.pl. Po wejściu na tę stronę klikamy ikonkę "PORTAL PODATKOWY" widoczną w lewym górnym rogu (zob. zrzut poniżej). 

Portal podatkowy

Po kliknięciu ikonki, będąc już na Portalu Podatkowym znajdziemy przycisk "KONTO PODATNIKA" (zob. zrzut poniżej).

Konto Podatnika

Trafiamy na stronę logowania, gdzie znajdziemy także przycisk "Rejestracja".

Rejestracja - Portal Podatkowy

Następnie trzeba potwierdzić regulamin.

Portal Podatkowy

Dalszy etap to wybieranie metody uwierzytelniania (zob. zrzut poniżej). Oczywiście należy wybrać rejestrację z uwierzytelnianiem ePUAP, jeśli nie mamy podpisu kwalifikowanego. 

p://di.com.pl/pic/photo/portalpodatkowy_1454331090.png

Zostaniemy przeniesieni na stronę logowania ePUAP. Trzeba podać login i hasło. Jeśli podamy właściwe dane logowania, znów wrócimy na Portal Podatkowy, gdzie trzeba będzie wybrać hasło, identyfikator, podać dane kontaktowe oraz wyrazić zgodę na otrzymywanie korespondencji drogą elektroniczną (zob. zrzut poniżej). 

Portal Podatkowy

Po kliknięciu "Rejestruj" wyskoczy jeszcze jedno okienko, w którym trzeba potwierdzić rejestrację konta. Potem powinniśmy zajrzeć na skrzynkę e-mail podaną przy rejestracji. Otrzymamy wiadomość z linkiem do pierwszego logowania. Link przekieruje nas na stronę, na której od razu wpisany będzie kod autoryzacji. 

Portal Podatkowy

Po pierwszym logowaniu można śmiało korzystać z dostępnych usług. Z góry uprzedzam, ze uzyskanie dostępu do usług nie zawsze jest bardzo intuicyjne. Przykładowo aby wysłać pismo trzeba kliknąć na "Portal Podatkowy - Usługi", a potem trzeba wybrać konto z "Listy kont podatników, do których posiadasz dostęp". Jak wspomniałem, nie jest to intuicyjne.

Miejmy nadzieję, że Portal Podatkowy będzie rozwijał się szybko. Tymczasem już teraz można założyć konto korzystając z uwierzytelniania ePUAP. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930