Komputery do grania pomogły w walce z AIDS

06-12-2012, 15:12

Symulacja kluczowego etapu procesu dojrzewania wirusa HIV została wykonana dzięki zwykłym domowym komputerom. Wiedz bowiem, że jeśli masz mocny komputer do grania, może on "w wolnych chwilach" pracować dla dobra ludzkości.

Domowe komputery w służbie nauki

Nie od dziś internauci mogą uczestniczyć w różnych projektach, które pozwalają na oddanie mocy obliczeniowej swojego komputera dla celów naukowych. Prekursorem takiej  "rozproszonej pracy" nad różnego rodzaju inicjatywami był projekt SETI@home mający na celu szukanie życia pozaziemskiego. Były jednak również inne projekty np. - Rosetta@home, który zajmował się badaniami nad rozpoznawaniem trójwymiarowych kształtów białek, które mają pomóc w opracowywaniu lekarstw na poważne schorzenia.

Szczególnie radosny jest ten moment, gdy prowadzone prace przynoszą efekty. 4 grudnia bioinformatycy z hiszpańskiego Institut Hospital del Mar d'Investigacions Mèdiques i Uniwersytetu Pompeu Fabrs dokonali symulacji procesu dojrzewania i rozprzestrzeniania się wirusa powodującego AIDS.

W badaniach wykorzystano otwartą platformę rozproszonych obliczeń GPUGRID.net, która jest oparta na procesorach graficznych "zwykłych użytkowników". Inicjatywa ma wsparcie firm AMD oraz NVIDIA.

Szansa na nowe leki

Naukowcom z pomocą zasobów obliczeniowych wielu komputerów udało się odtworzyć mechanizm przekształcania nowo utworzonych, niegroźnych cząsteczek w zaraźliwe wirusy, który jest niezbędnym elementem procesu reprodukcji HIV. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu dziennika PNAS i mogą znacząco wpłynąć na rozwój leków antyretrowirusowych.

Naukowcy wykorzystali "ochotnicze" możliwości obliczeniowe do przetworzenia ogromnych ilości danych i wygenerowania złożonych symulacji molekularnych. W tym konkretnym przypadku wykonano tysiące symulacji komputerowych; każda symulacja obejmowała setki nanosekund (miliardowe części sekundy), a łącznie zasymulowano prawie całą milisekundę procesu.

Odkrycie może otworzyć drogę do tworzenia leków wykorzystujących działanie nowo odkrytych mechanizmów molekularnych.

Poniżej film przedstawiający symulację:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930