Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Komputery do grania pomogły w walce z AIDS

06-12-2012, 15:12

Symulacja kluczowego etapu procesu dojrzewania wirusa HIV została wykonana dzięki zwykłym domowym komputerom. Wiedz bowiem, że jeśli masz mocny komputer do grania, może on "w wolnych chwilach" pracować dla dobra ludzkości.

robot sprzątający

reklama


Domowe komputery w służbie nauki

Nie od dziś internauci mogą uczestniczyć w różnych projektach, które pozwalają na oddanie mocy obliczeniowej swojego komputera dla celów naukowych. Prekursorem takiej  "rozproszonej pracy" nad różnego rodzaju inicjatywami był projekt SETI@home mający na celu szukanie życia pozaziemskiego. Były jednak również inne projekty np. - Rosetta@home, który zajmował się badaniami nad rozpoznawaniem trójwymiarowych kształtów białek, które mają pomóc w opracowywaniu lekarstw na poważne schorzenia.

Szczególnie radosny jest ten moment, gdy prowadzone prace przynoszą efekty. 4 grudnia bioinformatycy z hiszpańskiego Institut Hospital del Mar d'Investigacions Mèdiques i Uniwersytetu Pompeu Fabrs dokonali symulacji procesu dojrzewania i rozprzestrzeniania się wirusa powodującego AIDS.

W badaniach wykorzystano otwartą platformę rozproszonych obliczeń GPUGRID.net, która jest oparta na procesorach graficznych "zwykłych użytkowników". Inicjatywa ma wsparcie firm AMD oraz NVIDIA.

Szansa na nowe leki

Naukowcom z pomocą zasobów obliczeniowych wielu komputerów udało się odtworzyć mechanizm przekształcania nowo utworzonych, niegroźnych cząsteczek w zaraźliwe wirusy, który jest niezbędnym elementem procesu reprodukcji HIV. Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu dziennika PNAS i mogą znacząco wpłynąć na rozwój leków antyretrowirusowych.

Naukowcy wykorzystali "ochotnicze" możliwości obliczeniowe do przetworzenia ogromnych ilości danych i wygenerowania złożonych symulacji molekularnych. W tym konkretnym przypadku wykonano tysiące symulacji komputerowych; każda symulacja obejmowała setki nanosekund (miliardowe części sekundy), a łącznie zasymulowano prawie całą milisekundę procesu.

Odkrycie może otworzyć drogę do tworzenia leków wykorzystujących działanie nowo odkrytych mechanizmów molekularnych.

Poniżej film przedstawiający symulację:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *