Klucze rejestracyjne do popularnych gier, takich jak Battlefield 4 czy Titanfall, można kupić w sieci już za 20 zł. Szkopuł w tym, że sprzedający zaopatrują się w oferowane klucze zwykle w niezbyt legalny sposób.
Nasz kraj z prawie 14 milionami aktywnych graczy, z których ponad połowa deklaruje korzystanie z legalnych wersji, wydaje się znaczącym graczem na europejskiej arenie gamingowej. Nic dziwnego, że przemysł związany z elektroniczną rozrywką oraz sami gracze znalazł się na celowniku różnej maści oszustów.
Podejrzana oferta sprzedaży na Allegro
- Kradzież i późniejsza odsprzedaż kont z popularnych gier online to bardzo dochodowy interes - tłumaczy Ralf Benzmuller, szef laboratorium G DATA. - Hakerzy opracowują ukierunkowany malware lub dobrze zaplanowane oraz przeprowadzone kampanie phishingowe tylko i wyłącznie w celu kradzieży danych dostępowych do kont w grach online.
W Dzienniku Internautów często piszemy o atakach phishingowych skierowanych do użytkowników bankowości online (ostatnio atakowani byli np. klienci PKO). Gracze również znajdują się na celowniku phisherów, którzy za pomocą kampanii spamowych starają się wykraść interesujące dane nadające się do sprzedania na czarnym rynku.
Cyberprzestępcy próbują uzyskać prywatne dane graczy, wykorzystując do tego procederu doskonałe kopie tak znanych stron, jak Steam lub Origin. Bardzo często jedyną poszlaką pozwalająca odróżnić fałszywkę od oryginału jest adres URL, który oszuści starają się upodobnić do prawdziwego adresu.
Fałszywa i prawdziwa strona popularnej wśród graczy platformy Steam
Przestępcy, wykorzystując wykradzione wcześniej dane dostępowe, oferują na sprzedaż klucze rejestracyjne do gier lub usługi na popularnych wśród graczy platformach. Do najczęściej poszukiwanych gier należą m.in. Battlefield 4, Call of Duty, Watch Dogs, Diablo 3 czy Titanfall.
CD Key do gry Battlefield 4 to wydatek około 20 zł, podczas gdy wersja z oficjalnej dystrybucji kosztuje od 4 do nawet 5 razy drożej. Rachunek na pierwszy rzut oka wydaje się być prosty. Trzeba jednak pamiętać, że platformy takie, jak Steam czy Origin, systematycznie blokują konta użytkowników wykorzystujących klucze nielegalnego pochodzenia.
Kolejną formą zarobku na graczach jest odsprzedaż giftów i kredytów do późniejszego wykorzystania w serwisach Xbox Live, PlayStation Network, iTunes czy Steam. Cena sprzedaży stanowi ułamek ich realnej wartości. Przykładowo dodatkowe fundusze do konta na platformie Steam o wartości 100 euro na podziemnych forach osiągają cenę jedynie 20 euro.
Kolejna podejrzana oferta sprzedaży
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|