Zastosowanie komputerów do szukania nowotworów piersi tylko nieznacznie zmniejszyło wskaźnik wykrywalności raka. Technika wymaga dalszego dopracowania, może bowiem przynieść wymierne korzyści.
W przynajmniej dwunastu europejskich krajach standardem jest oglądanie zdjęć rentgenowskich mammograficznych przez dwóch specjalistów. Taka praktyka pozwoliła o 14 procent zwiększyć wykrywalność raka piersi u kobiet. W Stanach Zjednoczonych powszechną praktyką jest analiza wyniku badania przez jednego lekarza. Zastosowanie komputerów w wykrywaniu nowotworów może mieć pozytywne skutki po obu stronach Atlantyku.
Doktor Fiona Gilbert z Uniwersytetu w Aberdeen w Szkocji przestudiowała wyniki badań 31 tysięcy brytyjskich kobiet. Wynika z nich, że w przypadku, gdy zdjęcia rentgenowskie oglądali dwaj lekarze, wykrywalność raka wyniosła 88,7 proc., podczas gdy jeden z nich zastąpiony został przez komputer, wykryto 87,2 proc. przypadków nowotworów. Różnica jest więc niewielka.
Z badań doktor Gilbert wynika także, że dla wykrywalności nowotworów bez znaczenia były fizyczne właściwości guzów. Jedynym minusem tej metody jest niewielki wzrost przypadków, w których pacjentki były ponownie wzywane na badanie: 3,4 proc., gdy badali dwaj lekarze, 3,7 proc., gdy jednego z nich zastępował komputer - podaje agencja Reuters.
W raporcie nie ma mowy o ewentualnych oszczędnościach, jakie byłyby możliwe w przypadku powszechnego wdrożenia tego rozwiązania. Można się spodziewać, że w Europie byłyby one znaczne, nawet biorąc pod uwagę, że konieczne będzie zakupienie sprzętu oraz przeznaczenie większych środków na ponowne badania. W Stanach Zjednoczonych z kolei mogłoby to zwiększyć wykrywalność choroby - obecnie pomoc komputera stosuje się w 25-30 procentach przypadków, a badanie przez jednego lekarza jest normą.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*