Komentarze naruszyły ciszę wyborczą. Administratorzy forum za to nie odpowiedzą

09-10-2013, 14:58

Administratorom forum zarzucono naruszenie ciszy wyborczej, bo inni internauci zamieścili wpisy związane z wyborami. Początkowo sąd kazał zapłacić grzywnę, ale ostatecznie doszło do uniewinnienia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim wydał wyrok istotny dla każdego, kto prowadzi w Polsce forum lub inny serwis umożliwiający zamieszczanie komentarzy.

Wyrok dotyczył Bogumiły Matczuk i Mateusza Orzechowskiego, którzy prowadzą stronę e-wspolnota.com. Na forum internetowym tej gazety internauci zamieścili komentarze związane z wyborami, a było to w okresie ciszy wyborczej przed wyborami wójta. Następnie jedna z kandydatek złożyła na policji zawiadomienie o prowadzeniu agitacji w czasie ciszy wyborczej.

Wyrok nakazowy i grzywna

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Wyrokiem nakazowym administratorzy forum zostali skazani na karę grzywny w wysokości po 500 zł. Oczywiście złożyli oni sprzeciw do tego wyroku.

Pierwsza decyzja sądu była mocno niepokojąca. Zazwyczaj zakładamy, że administrator forum nie ma obowiązku pilnowania wszystkich użytkowników. Odpowiedzialność administratora powinna wchodzić w grę tylko wówczas, gdy został on powiadomiony o treści naruszającej prawo i mimo to nie usunął jej. Trudno sobie wyobrazić, aby w przypadku ciszy wyborczej miały obowiązywać inne zasady.

zdjęcie
Zdj. wagi w sądzie - Shutterstock.com

Sąd zmienia zdanie

W wyniku złożenia sprzeciwu sprawa trafiła ponownie do Sądu Rejonowego. Ten po uważniejszym zbadaniu sprawy doszedł do wniosku, że administratorzy jednak nie mogą odpowiadać za komentarze innych internautów. Sąd zwrócił przy tym uwagę, że:

  • nie można administratorom forum przypisać umyślności w działaniu;
  • przepisy Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (UŚUDE) wskazują, że administrator nie ma obowiązku stałego monitorowania treści dodawanych przez użytkowników.

Wybory i problemy lokalnych mediów

Sprawę obserwowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która opisała ją w swoim Obserwatorium wolności mediów w Polsce. W komentarzu wydanym przez Fundację czytamy:

Wczorajszy wyrok może mieć szczególnie istotne znaczenie dla administratorów forów internetowych czy blogów (...) w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych w 2014 r. W trakcie poprzednich wyborów dostawaliśmy wiele sygnałów wskazujących na próby (niekiedy udane) pociągnięcia do odpowiedzialności administratorów za niewygodne komentarze polityczne (...). Administratorzy często nie mieli pewności jak powinni się zachować, czy mają obowiązek premoderacji komentarzy, co im rzeczywiście grozi. Spotkaliśmy się nawet z przypadkami całkowitego zamykania forów w obawie przed poniesieniem odpowiedzialności prawnej za naruszenie ciszy wyborczej.

Sonda
Czy cisza przedwyborcza w mediach elektronicznych może być właściwie realizowana?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Warto przypomnieć w tym kontekście opisywaną w DI sprawę blogera z Ryglic. Był to radny, który prowadził bloga i poprosił nawet swojego syna o nadzorowanie komentarzy na blogu.

Przed wyborami samorządowymi na blogu radnego znalazł się obraźliwy komentarz, krytykujący burmistrza. Syn blogera zauważył ten komentarz i z własnej inicjatywy usunął go, a mimo to obrażony burmistrz postanowił wystąpić z roszczeniem o ochronę dóbr osobistych. Bloger z Ryglic również nie odpowie za komentarz, ale sprawa dotarła aż do Sądu Apelacyjnego.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.