Kolejny krok w stronę myślowego interfejsu
Dzięki naukowcom z Massachusetts, człowiek nie mający władnych rąk ani nóg mógł poruszać kursorem na ekranie komputera, odebrać pocztę elektroniczną i kontrolować mechaniczne ramie - donosi Reuters. To kolejny kamień milowy w budowaniu "myślowego interfejsu".
reklama
Wysyłanie sygnałów do mózgu jest dość proste, ale odbieranie ich jest znacznie trudniejsze. Urządzenia zbudowane przez firmę Cyberkinetics Neurotechnology Systems Inc sygnalizują jednak znaczny postęp na tym polu.
Mężczyźnie liczącemu 25 lat i sparaliżowanemu od lat trzech, naukowcy wstawili specjalny układ elektroniczny. Zadaniem tego układu było odbieranie bodźców z kory ruchowej za pomocą 100 elektrod.
Istotne jest to, że pacjent, który już od dawna cierpiał z powodu urazu rdzenia kręgowego i dystrofii mięśniowej, był w stanie sterować urządzeniami tą częścią mózgu, która nie była już przez niego od dawna używana.
Naukowcy są zdania, że to osiągnięcie oznacza, że powstanie sterowanych myślami komputerów i precyzyjnych protez sterowanych sygnałami nerwowymi jest tylko kwestią czasu.
Nad urządzeniami sterowanymi sygnałami mózgu pracują również ekipy naukowców ze Stanford University Schools of Medicine. Oświadczyli oni, że opracowali szybszy sposób przetwarzania sygnałów nerwowych na komendy zrozumiałe dla maszyn.