Jedynie 19% kobiet uważa, że może paść ofiarą cyberprzestępców, podczas gdy taką ewentualność przyjmuje co czwarty mężczyzna (25%) - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.
reklama
Co więcej, wyniki badania pokazują, że kobiety ogólnie wiedzą mniej na temat cyberzagrożeń niż mężczyźni. Na przykład:
Brak świadomości może być powodem tego, że kobiety zwracają mniejszą uwagę na kwestię zabezpieczenia się przed cyberzagrożeniami. Pozwalając innym osobom (dzieciom, przyjaciołom, kolegom itd.) korzystać ze swojego głównego urządzenia, 36% kobiet nie podejmuje żadnych kroków, aby chronić swoje dane, ponieważ „nie dostrzega żadnego ryzyka”. W ten sam sposób zachowuje się 28% mężczyzn. 75% mężczyzn i 68% kobiet sporządza kopie zapasowe. 13% kobiet nie posiada żadnego rozwiązania bezpieczeństwa na swoim urządzeniu, podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 10%.
Jednocześnie z badania wynika, że w okresie 12 miesięcy celem incydentów związanych ze szkodliwym oprogramowaniem było więcej mężczyzn niż kobiet (35% w stosunku do 27%) – ryzyko poniesienia konsekwencji finansowych również było wyższe w przypadku mężczyzn (22% w stosunku do 19%). Mężczyźni zwykle częściej wydają pieniądze na zakup specjalnych programów stworzonych w celu czyszczenia systemu lub zabezpieczenia go w przyszłości, podczas gdy kobiety wolą zwrócić się po pomoc do specjalistów IT.
Istnieją również inne zagrożenia, które częściej dotykają mężczyzn niż kobiety. Na przykład, w 2014 r. cyberataki, których celem były dane finansowe użytkowników, dotknęły 47% mężczyzn i jedynie 39% kobiet. Może to wynikać z tego, że kobiety są szczególnie czułe na punkcie bezpieczeństwa transakcji finansowych w porównaniu z innymi aktywnościami online. 59% mężczyzn i 64% kobiet martwi się, że ich konta bankowe będą celem oszustwa online, podczas gdy 46% mężczyzn i 51% kobiet dostrzega ryzyko, dokonując płatności online. Ponadto kobiety w nieco większym stopniu niepokoją się tym, że ktoś może szpiegować ich za pomocą kamery internetowej (41% w stosunku do 38%).
Czytaj także: 60% mobilnych aplikacji randkowych źle zabezpiecza dane swoich użytkowników
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*