Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Koalicja nie poprze e-aptek

16-02-2007, 11:11

Sejmowa komisja zdrowia po raz kolejny opowiedziała się przeciwko aptekom działającym w internecie. Jest to o tyle ciekawe, że na początku tego tygodnia Sąd Okręgowy w Katowicach zezwolił na prowadzenie takiej działalności. Poza tym jest wysoce prawdopodobne, że przepis będzie martwy- pisze Gazeta.pl.

robot sprzątający

reklama


W styczniu z projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego komisja wykreśliła zapis zezwalający na wysyłkową sprzedaż leków bez recepty. Platforma Obywatelska wniosła poprawkę, która przewidywała jego przywrócenie, ale została ona odrzucona przez posłów koalicji. Dziś w Sejmie ma się odbyć trzecie czytanie projektu ustawy i decydujące głosowanie, ale po odrzuceniu w komisji poprawka ma znikome szanse.

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku wyglądało na to, że sprzedaż leków w internecie będzie legalna. Resort zdrowia twierdził wtedy, że dopuszczenie do sprzedaży leków OTC byłoby możliwe w roku 2007, ale trzeba rozwiązać problem wysyłki.

Za umożliwieniem wysyłkowej sprzedaży leków opowiadał się także Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, który podaje, że utrzymanie w Polsce obowiązującego zakazu sprzedaży leków przez internet jest niezgodne z prawem europejskim.

Tego samego zdania był Sąd Okręgowy w Katowicach, który w ubiegły poniedziałek oddalił wniosek Śląskiej Izby Aptekarskiej przeciwko spółce Selexim z Mysłowic, prowadzącej sprzedaż leków przez internet.

Posłowie koalicji dali się najwyraźniej przekonać przez tradycyjnych aptekarzy, że sprzedaż leków w sieci jest niebezpieczna dla pacjentów, choć wielu osobom wydaje się, że jest ona niebezpieczna raczej dla aptek tradycyjnych, które nie są w stanie sprzedać leków tanio.

Zakaz e-sprzedaży leków może być martwy. Już dziś Polacy mogą kupować leki np. w internetowych aptekach za granicą. Poza tym przepisy można ominąć poprzez wystawienie pełnomocnictwa kurierowi, by ten w imieniu pacjenta odebrał lek z apteki. W ten sposób sprzedaż nie może być uznana za wysyłkową, a przypomina sytuację, kiedy np. babcia wysyła wnuczka po lekarstwa.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag OTCtag apteki internetowe