Kluczowe elementy sukcesu w biznesie i nie tylko

04-10-2012, 12:55

Jakie są podstawowe elementy, które są niezbędne do osiągnięcia prawdziwego sukcesu? Przyglądamy się szczegółowo najważniejszym z nich.

Sukces to tak naprawdę kilka kluczowych kroków. Każdy powinien je znać, by nie musieć odkrywać koła na nowo, jednak od teorii do prawdziwego powodzenia w biznesie wciąż pozostaje jeszcze długa droga. Tak naprawdę to więc osoby, którym lepiej uda się wdrożyć jak największą część poniższego "planu", prawdopodobnie będą się cieszyły większymi sukcesami.

Miej dobrze zdefiniowany cel

Wiele osób do końca nie wie, czym chce się zajmować w życiu. Tak czy inaczej czas jednak płynie, a jeśli nie idzie się wciąż w jednym kierunku, trudno dojść naprawdę daleko. Nie to jest jednak najczęstszym problemem podczas określania celu. 

BiznesKluczową trudnością jest zdefiniowanie tego, co chcemy osiągnąć, w sposób prawidłowy. Przede wszystkim musimy wiedzieć nie tylko, jaki mamy cel, ale również opracować go w bardzo dokładnych szczegółach. Gdy już mamy "mapę", musimy również stworzyć dla siebie system mierzenia postępów. To konieczne, by wiedzieć, że rzeczywiście zbliżamy się do wykonania zadania, co powinno nam dać dodatkową motywację.

Dobrze również pamiętać, że cel musi być osiągalny. Dobrze jednak, by był wymagający, bo czasem może udać się osiągnąć znacznie więcej, niż nam się wydaje. Najlepiej, aby wszelkie działania prowadzące do planowanych rezultatów, były również "istotne", a więc zgodne z naszymi wewnętrznymi zasadami.

W skrócie: opracuj plan działania. Upewnij się, że jest on zgodny z Twoimi zasadami, a także dotyczy istotnych wartości (dla każdego mogą być różne). Następnie przemyśl szczegóły związane ze swoimi działaniami i rozłóż je w czasie, tak by spełnienie celu było realne.

Pracuj nad sobą

Jeden z truizmów, który jednak nabiera nowego znaczenia, gdy chwilę mu się przyjrzymy. Większość ludzi, którzy wstają rano i idą wykonywać swoje zadania, nie pracuje nad sobą. Pracują nad swoją pracą, a rzadziej nad rozwojem własnych umiejętności i wiedzy.

Może się nam wydawać, że spędzamy mnóstwo czasu w pracy, a więc powinniśmy odnosić ogromne sukcesy, w praktyce jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na większe zarobki mogą liczyć osoby, które mają większą wiedzę, a nie te wykonujące nieskomplikowane zadania, nawet jeśli robią to bardzo wydajnie.

Staraj się więc wkładać maksymalnie dużo energii we własny rozwój, a pozostały czas poświęcaj raczej na praktykowanie zdobytych umiejętności teoretycznych. Działając wciąż na krawędzi swoich umiejętności, będziesz rozwijać się niezwykle szybko, a sukcesy okażą się tylko jednym z pozytywnych efektów ubocznych.

Gromadź kapitał

Niestety skupianie się przede wszystkim na rozwoju, a nie aktualnej pracy, przynajmniej w krótkim terminie utrudnia zarabianie. Swoją wiedzę wykorzystujemy bowiem tylko w niewielkim stopniu i choć staje się ona coraz cenniejsza, na początku zwyczajnie może brakować osób, które zechcą za nią zapłacić.

Niezwykle ważne jest jednak gromadzenie kapitału, szczególnie awaryjnego, który pomoże nam przetrwać trudniejsze czasy. Mniej sprzyjające okresy bez wątpienia nadejdą prędzej czy później, a więc dobrze być na nie przygotowanym.

Pieniądze są jednak nieocenione również, gdy myślimy o założeniu własnej firmy czy po prostu wejściu w interesującą spółkę. Powtarzany przez wszystkich slogan, że "pieniądze to nie wszystko", ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, gdy finanse rzeczywiście zaniedbamy. Praktycznie uniemożliwi nam to szybki rozwój oraz znacznie utrudni podejmowanie ryzykownych decyzji.

Otocz się świetnymi ludźmi

Kto z kim przestaje, takim się staje - głosi znane powiedzenie. Zależnie od tego, jak będziemy dobierali ludzi wokół nas, tak prawdopodobnie będzie wyglądała nasza przyszłość. Zwykle całość można podzielić na dwa sposoby budowania otoczenia:

  • Dobieranie sobie ludzi, którzy wydają nam się gorsi, a przez to my sami czujemy się bardziej wartościowi. Jednocześnie jednak nie mamy najmniejszych szans "urosnąć", bo mózg, podobnie jak wszystkie inne mięśnie, rozwija się tylko wtedy, gdy poddamy go wysiłkowi większemu niż minimalny.
  • Otaczanie się ludźmi, którzy nam imponują i są dla nas wzorami. W tym przypadku oczywiście nie mamy szans, na "dokarmianie" ego i tworzenie złudnej halucynacji o naszej ponadprzeciętnej wartości. Zamiast tego naprawdę stajemy się coraz mądrzejsi i podświadomie przejmujemy korzystne wzorce.

Jak w przypadku każdego z wcześniejszych punktów, po dokładnym rozpisaniu dostępnych scenariuszy, wybór okazuje się prosty. Nie znaczy jednak, że całość będzie łatwa, bo droga na szczyt zwykle oznacza również trasę pod górę. Jeśli jednak będziesz wybierać mądrze, w dłuższej perspektywie na pewno się to opłaci.

Czytaj także: Jak być szczęśliwszym i pracować lepiej?


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy