Kiedy w Polsce osiągniemy równość płci w IT?

07-12-2021, 11:14

Na 1 tys. osób zatrudnionych we wszystkich sektorach gospodarki w Polsce przypadają 34 osoby (3,4 proc.) z branży ICT, czyli technologii teleinformatycznych, a z tego zaledwie 11 (1,1 proc.) to kobiety specjalistki. Niewiele. To niższy wynik niż średnia w Unii Europejskiej, gdzie programistek i innego rodzaju ekspertek w zakresie ICT jest 17 na 1 tys. pracujących.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


  • W Polsce wciąż brakuje specjalistów i specjalistek z branży technologii teleinformatycznych, a świat IT zdominowany jest przez mężczyzn.
  • Ekspertek w polskim IT przybywa w ostatnich latach o 1 punkt procentowy rok do roku.
  • Zakładając, że podobne tempo się utrzyma, udział kobiet będzie odpowiadał proporcjom płci dopiero za... 35 lat, czyli w 2056 roku - szacują eksperci Codecool.

kobiety w ict

Co może zrobić branża IT? Jak zmienić system edukacji?

Nowych danych dostarcza raport UE Women in Digital Scoreboard 2021.

– By dorównać a nawet przebić średnią europejską, musimy położyć nacisk na edukację, również tę pozauniwersytecką. Coraz więcej Polek decyduje się na przebranżowienie, jednak nie zawsze ma możliwość ponownego rozpoczęcia pięcioletnich studiów. Idealnym rozwiązaniem okazują się intensywne kursy praktyczne, które w rok są w stanie przygotować do pracy w IT osobę, która wcześniej nie miała do czynienia z informatyką. Uruchomiliśmy także stypendium CodeGirl, umożliwiające kobietom naukę programowania za darmo – komentuje Olga Zelent, Country Manager szkoły programowania Codecool i specjalistka w dziedzinie cyfrowej transformacji.

W tegorocznym rankingu Women in Digital Scoreboard na tle innych państw Unii Europejskiej Polki zajmują trzecie miejsce od końca ze względu na swoje kompetencje cyfrowe. Składa się na to nie tylko mały odsetek specjalistek w branży ICT w Polsce, ale i słabe wykorzystanie internetu i technologii w życiu codziennym i pracy poza branżą technologiczną.

 

|| Nie masz doświadczenia w branży IT, a marzy Ci się nowa praca? Zdobądź nowe kompetencje już w kilka miesięcy, zmień swoje życie zawodowe i rozpocznij pracę w branży przyszłości.

Sprawdź szkolenia na programistów >>

 

Problem nie dotyczy tylko naszego kraju. Zdecydowana większość specjalistów ICT w UE to mężczyźni - stanowią 81,5 proc. W Czechach, na Węgrzech i Malcie niemal 9 na 10 specjalistów to mężczyźni. Lepiej jest w Bułgarii, gdzie prawie co trzeci specjalista ICT jest kobietą. W Polsce 85 proc. specjalistów ICT to mężczyźni.

Zmiany na horyzoncie

Jeszcze kilka lat temu za słabe wyniki Polek w testach kompetencji cyfrowych i niski procent specjalistek w branży ICT w Polsce winić można było stereotypy i brak możliwości kształcenia. Obecnie myślenie się zmienia, a wraz z nim pojawia się coraz więcej możliwości edukacji kobiet w zakresie STEM (ang. nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

W raporcie Women in Digital Scoreboard 2021 to nasz jedyny pozytywny wynik. Po Irlandii, jesteśmy na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby absolwentek kierunków ścisłych – jest ich siedemnaście na tysiąc osób kończących studia w przedziale wiekowym 20-29 lat. Mężczyzn jest co prawda więcej, bo dwudziestu trzech, ale to wynik dla kobiet i tak jest imponujący.

– To świetny wynik, również dlatego, że analiza nie uwzględnia osób przebranżowionych na IT w późniejszym wieku lub tych, którzy wybrali inną ścieżkę edukacyjną niż ta uniwersytecka. Możliwości jest coraz więcej – mówi Olga Zelent i dodaje: – Od początku naszych działań w Polsce kobiety stanowią 15 proc. naszych absolwentów. Zmiany nie zachodzą z dnia na dzień, ale efekty naszych działań, zobaczymy już za kilka lat. Zgodnie z naszymi szacunkami, nie możemy czekać do 2056 roku na pełną równość płci w tak ważnym obszarze gospodarki.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

Tematy pokrewne:  

tag Women in Digital Scoreboardtag STEMtag kobietytag ICT
  
znajdź w serwisie

RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.