KE: Obniżcie stawki MTR

24-12-2009, 10:34

Unijna egzekutywa wezwała polskiego i duńskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego do zlikwidowania asymetrii w wysokości stawki MTR.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Komisja Europejska po raz kolejny wezwała Urząd Komunikacji Elektronicznej do zlikwidowania asymetrii w wysokości stawek za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych (MTR). Operatorzy P4 oraz CenterNet cieszą się zdecydowanie wyższymi stawkami w porównaniu z innymi telekomami. Bruksela jest zdania, że długotrwałe utrzymywanie asymetrii nie leży w interesie konsumentów.

Tym razem na celowniku znalazł się CenterNet, operator sieci W Rodzinie. Komisja zauważa, że dopiero od 2011 roku ma rozpocząć się proces obniżania stawek, by w 2015 roku osiągnąć poziom powszechnie obowiązujący. Podobnie będzie w przypadku operatora sieci Play - tutaj także Komisja Europejska przedstawiła swoje obiekcje. Stawka stosowana obecnie przez CenterNet jest na poziomie 204 procent pobieranej przez konkurentów. Do 31 maja 2011 roku ma ona spaść do poziomu 141 procent i systematycznie się obniżać aż do 1 grudnia 2015 roku.

Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji, podkreśliła, że ustalona przez UKE stawka jest o wiele za wysoka jak na standardy europejskie, a okres jej stosowania zdecydowanie za długi. Komisja Europejska zaleciła, by wszelkie asymetrie w tym zakresie zostały wyeliminowane przez państwa członkowskie do końca 2012 roku.

>> Czytaj także: KE: Trzeba obniżyć MTR dla sieci Play

Z identycznymi zarzutami Bruksela zwróciła się także do duńskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego - IT- og Telestyrelsen (NITA). Wezwała go do jak najszybszego obniżenia stawki MTR pobieranej przez najmniejszego operatora telefonii komórkowej - Barablu. Argumenty obu stron są identyczne, jak w wypadku sporu z polskim UKE.


Następny artykuł » zamknij

Steve Jobs zarobił 1 dolara


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.