KE: Jest zgoda na przejęcie Sun przez Oracle

22-01-2010, 06:57

Po kilku miesiącach badania transakcji Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Sun Microsystems przez Oracle.

Dziewięć miesięcy musiała czekać firma Oracle na ostateczną zgodę w kwestii przejęcia firmy Sun. Akwizycja została ogłoszona w kwietniu 2009 roku, wartość transakcji to 7,4 miliardów dolarów. Po czterech miesiącach zgodę na przejęcie wyraził amerykański Departament Sprawiedliwości. Gorzej poszło w Europie. Komisja Wspólnot Europejskich poinformowała we wrześniu ubiegłego roku, że przeprowadzi szczegółowe dochodzenie w kwestii skutków przejęcia dla europejskiego rynku baz danych.

>> Czytaj więcej: Oracle kupuje Sun za 7,4 mld dolarów 

Kwestią budzącą niepokój były bazy danych MySQL - rozwiązanie open source miałoby zostać przejęte przez firmę, która swoje dochody czerpie z programów z tradycyjnymi licencjami. Komisja obawiała się, że przejęcie mogłoby podwyższyć ceny lub zmniejszyć konkurencję (gdyby MySQL zostało wchłonięte przez aplikacje Oracle).

Szef Oracle zarzucił Komisji działanie na szkodę Sun. Twierdził on, że przez to firma traci nawet 100 milionów dolarów miesięcznie. Na Brukseli nie zrobiło to jednak większego wrażenia. Zapowiedziała ona, że decyzja odnośnie przejęcia zostanie wydana do 19 stycznia 2010 roku.

Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że wyraziła zgodę na przejęcie Sun Microsystems przez Oracle. Neelie Kroes, komisarz odpowiedzialna za konkurencję, jest przekonana, że transakcja ta przyczyni się do lepszego wykorzystania potencjałów obu firm, a także stworzenia innowacyjnych produktów. KE po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym doszła do wniosku, że akwizycja ta nie naruszy w sposób znaczący konkurencji w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

W wydanym oświadczeniu Komisja zwróciła uwagę, że rynek baz danych jest mocno skoncentrowany - aż 85 procent przychodów generowanych jest przez trzy firmy - Oracle, IBM oraz Microsoft. MySQL firmy Sun nie ma w tym zestawieniu (gdyż jest darmowe), jednak ma ono charakter dominujący jako rozwiązanie open source. Unijna egzekutywa wyraziła także przekonanie, że rolę MySQL w pewnym zakresie będzie mogło przejąć inne otwarte rozwiązanie - PostgreSQL.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031