USA: Skończcie z polityczną cenzurą

22-01-2010, 07:24

Konflikt na linii Waszyngton-Pekin ulega wyraźnej eskalacji. Dzieje się to, czego Chiny chciały uniknąć - Stany Zjednoczone coraz mocniej naciskają na złagodzenie cenzury politycznej oraz wyjaśnienie kwestii ataków na Google.

Hillary Clinton, amerykańska sekretarz stanu, w ostrych słowach wezwała Chińską Republikę Ludową do dokładnego zbadania grudniowych ataków na Google oraz inne firmy informatyczne - podaje BBC News. Dodała, że firmy te powinny bezwzględnie odrzucić żądania cenzurowania ze względów politycznych. Taki obrót spraw zapewne zaskoczył Pekin dążący do wyciszenia incydentu, który zaczyna kłaść się cieniem na politykę tego państwa wobec zagranicznych firm.

>> Czytaj też: Polski rząd zgodził się na blokowanie stron WWW!

Tydzień temu Google poinformowała opinię publiczną o grudniowych atakach na konta pocztowe w Gmailu. Firma ustaliła, że ich celem byli działacze na rzecz praw człowieka w Chinach, dlatego też od razu podejrzenia padły na władze w Pekinie. Amerykańska firma ogłosiła, że wyłącza część filtrów cenzurujących wyniki wyszukiwania, grożąc wycofaniem się z Państwa Środka, jeśli cenzura nie zostanie złagodzona. Dla Chin jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Pani Clinton po raz kolejny wezwała Pekin do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie ataków oraz przedstawienia jego wyników opinii publicznej. Dodała, że Stany Zjednoczone będą podnosić temat wolności w internecie w kontaktach z Chinami. A tego Państwo Środka chciało uniknąć. W Pekinie zapewniano, że incydent ten, zdaniem Chin zdecydowanie wyolbrzymiony, nie będzie miał wpływu na stosunki z USA.

>> Czytaj też: Warszawa: W sobotę manifestacja przeciwko cenzurze sieci

W czasie przemówienia w Waszyngtonie Hillary Clinton poruszyła także kilka innych kwestii. Wolność przepływu informacji jest jej zdaniem zagrożona także w Tunezji, Uzbekistanie, Wietnamie oraz Egipcie. Stany Zjednoczone pracują jednak nad narzędziami, które mają umożliwić osobom dotkniętym przez cenzurę polityczną jej ominięcie.

Sekretarz Stanu dodała, że technologie informatyczne mają niezwykle pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy, w nieodpowiednich rękach mogą stanowić jednak poważne zagrożenie.

Batalia o wolność słowa w internecie wyraźnie nabiera rozmachu. Pytanie tylko, czy za tymi deklaracjami pójdą jakiekolwiek działania. Trudno dzisiaj bowiem wyobrazić sobie możliwość całkowitego zerwania kontaktów handlowych z Chinami.


Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031