Każdy może pomóc w cyfryzacji biblioteki

03-10-2007, 11:47

Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) uruchomiła Społeczną Pracownię Digitalizacji, dzięki której cyfrowe zbiory biblioteki powiększać będą mogli nie tylko uczestnicy projektu, ale również inne osoby zainteresowane tego typu działalnością.

Śląską Bibliotekę Cyfrowa przedstawialiśmy na łamach Dziennika Internautów kilka miesięcy temu. Jest to jedna z kilkunastu tego typu placówek działających w największych polskich miastach. ŚBC zrzesza niemal trzydzieści instytucji z terenu Śląska, które dodały do zbiorów biblioteki już ponad cztery tysiące publikacji.

W swoich pracach uczestnicy ŚBC napotykali szereg problemów i trudności, od braku środków finansowych na zakup sprzętu i oprogramowania, po problemy kadrowe oraz kwestię niewielkiej wiedzy bibliotekarzy na szeroko pojęte tematy związane z digitalizacją zbiorów bibliotecznych.

Dlatego też w grudniu ubiegłego roku Biblioteka Śląska w Katowicach, jeden z założycieli ŚBC, złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o sfinansowanie projektu zatytułowanego Organizacja oraz wyposażenie Społecznej Pracowni Digitalizacji przy Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Ministerstwo dało projektowi zielone światło i po kilku miesiącach w budynku Biblioteki Śląskiej ruszyła pracownia wyposażona w cztery stanowiska składające się z przyjaznych książkom płaskich skanerów oraz zainstalowanego na graficznych stacjach komputerowych oprogramowania, pozwalającego na obróbkę pozyskanych skanów do odpowiednich formatów.

Pomoc merytoryczna dla uczestników ŚBC nie będzie jednak najistotniejszym elementem funkcjonowania Społecznej Pracowni Digitalizacji. W trakcie prac nad zasobami ŚBC do biblioteki zgłaszali się pasjonaci śląskiej kultury, wolontariusze, posiadacze cennych materiałów dotyczących przeszłości Śląska i inne osoby pragnące bezinteresownie pomóc w rozwijaniu Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Dzięki pracowni będą oni mogli przekształcić swoje zbiory do postaci cyfrowej i udostępnić je w internecie. Światło dzienne będą mogły ujrzeć dokumenty, które z braku odpowiednich możliwości technicznych ich właścicieli nie miałyby szans na upublicznienie.

Pracownia będzie też pełnić rolę ośrodka szeroko rozumianej edukacji medialnej. Pod postacią wolontariatu, praktyk studenckich, lekcji bibliotecznych czy szkoleń i warsztatów będzie tu prowadzona działalność edukacyjna na rzecz studentów oraz młodzieży szkolnej. Młodzi mieszkańcy regionu śląskiego będą mogli dokształcić się w zakresie stosowania nowoczesnych technik ochrony i prezentacji zbiorów oraz podnoszenia kwalifikacji związanych z tworzeniem zasobów cyfrowych.

Organizatorzy Społecznej Pracowni Digitalizacji mają nadzieje, że miejsce to stanie się ośrodkiem integrującym różnorodne środowiska pragnące ze sobą współpracować i udostępniać swój dorobek kulturowy wszystkim zainteresowanym.

Następny artykuł » zamknij

Rozbito grupę fałszerzy kart

Źródło: Biblioteka 2.0
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag dLibratag dLibratag cyfryzacjatag bibliotekitag ŚBCtag ŚBC
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031