fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, lipiec 2008
Pierwszy z rankingów prezentuje najbardziej rozpowszechnione szkodliwe, reklamowe oraz potencjalnie niechciane programy. Czołowe miejsce zajmuje w nim nowa mutacja DNSChangera, która - tak jak poprzednie - pobiera pliki za pośrednictwem internetu i uruchamia je na zaatakowanej maszynie bez zgody użytkownika. Na kolejnych miejscach uplasowały się Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n oraz Trojan.Win32.Monderb.gen.
Szkodliwe i potencjalnie niechciane programy można podzielić na trzy główne klasy zgodnie z klasyfikacją firmy Kaspersky Lab: TrojWare, VirWare, AdWare oraz inne rodzaje MalWare. Z przedstawionego poniżej wykresu wynika, że w większości przypadków pecety atakowane były przez szeroki zestaw koni trojańskich.
fot. Kaspersky Lab - Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, lipiec 2008
W lipcu 2008 roku na komputerach użytkowników znaleziono 20 704 unikatowych szkodników. Według danych Kaspersky Lab około 20 000 z nich przydybano na wolności. Drugi ranking przedstawia najbardziej rozpowszechnione szkodliwe programy spośród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów. Pierwsze miejsce zajmują Trojan.Win32.DNSChanger.ech i Virus.Win32.Virut.q, kolejne przypadły robakom Worm.Win32.Fujack.ap i Net-Worm.Win32.Nimda, rozprzestrzeniającym się za pomocą poczty elektronicznej, a także poprzez kopiowanie się do współdzielonych katalogów w sieci lokalnej. Większość wymienionych w tym rankingu aplikacji potrafi infekować pliki.
fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, lipiec 2008
Od lipca 2008 roku lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie informacji wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii produktów 2009 przeznaczonych do użytku domowego. Dotychczasowe raporty opierały się na danych uzyskanych w wyniku analizy ruchu pocztowego oraz plików sprawdzanych przy użyciu skanera online. Metoda ta nie odzwierciedlała jednak zmiennego charakteru prezentowanych zagrożeń.
Dane zebrane za pomocą KSN prezentują krajobraz zagrożeń w większości państw europejskich i azjatyckich (z wyłączeniem krajów, w których produkty z linii 2009 nie zostały oficjalnie wprowadzone do sprzedaży, np. Rosji).