Kaspersky: Ewolucja złośliwych programów dla Apple
Niewielki udział produktów Apple w globalnym rynku komputerów osobistych jak do tej pory chronił je przed twórcami złośliwego oprogramowania. Ich popularność jednak ciągle rośnie, a to spowoduje wzrost ilości zagrożeń, jakie czyhają na "jabłuszka" w Sieci - pisze Claudiu Dumitru z Kaspersky Lab, w raporcie na temat ewolucji szkodników dla Apple.
reklama
Claudiu Dumitru sądzi, że komputery Apple działające pod kontrolą systemu MacOS X są bezpieczniejsze, niż te działające pod kontrolą innych platform.
Specjalista z Kaspersky Lab zwraca też uwagę na to, że liczba luk zidentyfikowanych w jądrze tego systemu operacyjnego oraz związanych z nim komponentach jest mniejsza niż w 2005 roku.
Znacznie wzrosła jednak liczba luk dotyczących aplikacji Safari i Mail, które mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia ataku. To samo odnosi się do odtwarzacza QuickTime, o którym w tym roku eksperci do spraw bezpieczeństwa mówili dość często.
Duże zagrożenie mogą też stanowić produkty firm trzecich, które instalowane są w systemie operacyjnym domyślnie, i w których zarówno w roku 2005, jak i w bieżącym zidentyfikowano po 9 luk.
W artykule eksperta znajdujemy również opisy szkodników atakujących Mac OS X - IM-Worm.OSX.Leap.a i Worm.OSX.Inqtana.A oraz exploity OSX.Safari.a i OSX.Script-Ex.
Autor przyznaje, że wszystkie z nich były kodami typu proof-of-concept. Nie wyrządzały więc szkód, a jedynie prezentowały techniki ataku. Pokazały one jednak, że Mac OS X nie jest w 100% bezpieczny. Poza tym interesujące jest to, że kody te pojawiły się w stosunkowo krótkim czasie, co może świadczyć o wzmożonym zainteresowaniu komputerami Apple w ostatnim czasie.