Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kara dla Ery utrzymana przez sąd

21-05-2008, 08:08

Kara nałożona przez Prezesa UKE na Polską Telefonię Cyfrową za zmiany w regulaminie sieci Era została podtrzymana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Sąd uznał, że operator nie dopełnił obowiązków wynikających z bardzo jasnych regulacji.

Kara w wysokości 2 mln zł została nałożona na operatora sieci Era w czerwcu ubiegłego roku. Wcześniej PTC dokonała zmian w swoich regulaminach, ale nie poinformowała abonentów Ery o tym, iż w związku z tym maja oni prawo do zrezygnowania z jej usług bez konieczności płacenia kary umownej.

PTC broniła się twierdząc, że nie dokonała zmian w regulaminie, ale dodała jedynie "uzupełnienia" do regulaminu.

Wczoraj przed SOKiK odbyła się rozprawa w sprawie odwołania od wspomnianej kary. Sąd oddalił odwołanie. Wskazał przy tym na to, że regulamin opracowany przez PTC stanowi wzorzec umowy, a we wzorcu tym brakowało uregulowania w zakresie trybu reklamacyjnego. Operator usunął więc te braki, ale należało zgodnie z zaleceniem Prezesa UKE powiadomić abonentów o możliwości odstąpienia od umowy.

W ocenie SOKiK obowiązek powiadamiania klienta o każdej zmianie w regulaminie jest jasny, zrozumiały i precyzyjny.

Sąd wskazał też, że w regulamin świadczenia usług telekomunikacyjnych jako wzorzec umowy powinien być sformułowany wyraźnie i precyzyjnie, dlatego niedopuszczalne są jakiekolwiek uzupełnienia jak uczyniła to PTC. Jeśli natomiast przepisy prawa wymagały od PTC zmiany regulaminu (chodziło o dodanie informacji o trybie reklamacji) to postanowienia regulaminu winny być zmienione, a nie uzupełniane.

Wyrok nie jest prawomocny.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE