Kaczyński: internautami łatwo manipulować [Aktualizacja]

20-03-2008, 10:13

Dla Jarosława Kaczyńskiego przeciętny internauta to pijący piwo młody erotoman, który nie rozumie polityki i spraw państwa – takie wrażenie można przynajmniej odnieść czytając wywiad zamieszczony na stronie PIS.org.pl. Słowa wywołały spore oburzenie. Były premier już za nie przeprosił.

Były premier wyraził swoje zdanie na temat internautów w wywiadzie dostępnym na PIS.org.pl. Zrobił to przy okazji prezentowania swojej opinii na temat możliwości głosowania przez internet.

Zanim przytoczymy słowa Jarosława Kaczyńskiego warto wspomnieć, że głosowanie za pośrednictwem internetu wprowadzono już w Estonii. Jest ono postrzegane jako dobry sposób na zwiększenie frekwencji wyborczej, choć oczywiście pomysł wzbudza kontrowersje.

Jarosław Kaczyński nie jest zwolennikiem takiego głosowania, ale wcale nie chodzi o ewentualne manipulacje przy wynikach lub kwestie techniczne. Uważa on raczej, że internauci to nie najlepsza grupa wyborców... Oto co powiedział prezes PiS:

 

Akt głosowania powinien być według mnie czynnością poważną, świadomą, wymagającą pewnej fatygi. Nie jestem entuzjastą tego, żeby sobie młody człowiek siedział przed komputerem, oglądał filmiki, pornografię, pociągał z butelki z piwem i zagłosował, gdy mu przyjdzie na to ochota. Zwolennicy głosowania przez Internet chcą tę powagę odebrać. Dlaczego? Wiadomo, kto ma przewagę w Internecie i kto się nim posługuje. Tą grupą najłatwiej manipulować, sugerować na kogo ma zagłosować.

 

Wypowiedź ta pokazuje wyraźnie, że Jarosław Kaczyński zwolennikiem internetu i internautów nie jest. A jaki kanał komunikacji preferuje premier? Na to pytanie również znajdujemy odpowiedź w wywiadzie:

 

W moim prywatnym przekonaniu, przed wojną, w ramach tradycyjnej kultury istniało wiele kanałów komunikacyjnych, które nawet tym często bardzo prostym ludziom były w stanie coś przekazać. Na przykład przemówienia na jarmarku były takim kanałem informacyjnym. Teraz one już nie istnieją.

 

Ocenę słów byłego premiera pozostawiamy czytelnikom. Warto jednak przytoczyć (zapewne w celu manipulacji :-)) opinie obserwatorów sceny politycznej.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Kaczyński obraził internautów?
  • Tak
  • Nie
  • A kto by się tym przejmował?
  • Co w tym złego, że lubię piwo?
wyniki  komentarze

Zdaniem cytowanego przez Dziennik politologa Marka Migalskiego Kaczyński po prostu obraził użytkowników internetu. Politolog podkreśla też, że przeciętny użytkownik internetu jest lepiej wykształcony od przeciętnego Polaka, a więc Kaczyński zwyczajnie mylił się w swojej opinii.

Artur Zawadzki z firmy Gemius zauważył ponadto w wypowiedzi dla TVN24.pl, że internauci się starzeją, a ich profil szybko się zmienia. Jakiś czas temu byli to przeważnie uczniowie i studenci, teraz coraz częściej ludzie starsi i wykształceni.

Podobnego zdania są inni eksperci. Specjaliści od PR-u uważają, że to jedna z największych wpadek Kaczyńskiego. Z kolei politycy PiS albo nie chcą komentować sprawy albo przekonują, że Jarosław Kaczyński... nikogo nie obraził.

Wypowiedź byłego premiera odbiła się szerokim echem także za granicami Polski. Poinformowała o niej agencja Reuters, a za nią bardzo popularny serwis Yahoo News.

Cóż... z pewnością w jednej kwestii Kaczyński ma rację. Lepiej byłoby dla niego, gdyby wygłaszał swoje poglądy na jakimś jarmarku, niż w wywiadzie dla serwisu internetowego (nie obrażając jarmarków).

AKTUALIZACJA

Jak podaje Internet Standard, 19 marca w trakcie spotkania ze studentami Jarosław Kaczyński przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni jego wypowiedzią dotyczącą tego, co oglądają na ekranach komputerów studenci w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkich, którzy chodzą się tam uczyć przepraszam, jeśli poczuli się urażeni. Zawsze jestem gotów przeprosić tych, których uraziłem. Jeśli ci państwo, którzy rzetelnie studiują i korzystają w sposób chwalebny z biblioteki UW poczuli się urażeni, to oczywiście przepraszam. Ale nie jestem w stanie wypchnąć ze swojej pamięci miłej dla mnie wizyty, bo w swoim życiu byłem także bibliotekarzem, ale nie miłej z powodu tych filmów, bo to było akurat dla mnie nie miłe - mówił Kaczyński.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wywiadytag wyborytag PiStag Jarosław Kaczyńskitag internauci
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930