Już obeszli antypirackie zabezpieczenia Visty i Office 2007

13-11-2006, 10:57

Pomysłowi crackerzy tym razem jeszcze nie złamali zabezpieczeń najnowszych produktów Microsoftu - Windows Vista i Office 2007, ale udało im się je w prosty sposób obejść.

Kilka dni temu Microsoft ogłosił, że prace nad Office 2007 oraz Windows Vista zostały zakończone i uruchomiono już machinę produkcyjną. Nie trzeba było długo czekać, by - jak donosi Ars Technica - w Sieci pojawiły się narzędzia umożliwiające korzystanie z produktów giganta, bez zakupu licencji.

Crack na Windows Vista nie jest w rzeczywistości kodem łamiącym zabezpieczenia tego systemu. Tak naprawdę podmienia tylko kilka komponentów platformy na te, które były zawarte w wypuszczonych wcześniej testowych wersjach systemu Vista. Dzięki temu, w finalnej wersji Visty można użyć kluczy wykorzystywanych z Vistą Beta 1, Beta 2, RC1 lub RC2. To z kolei umożliwia bezpłatną (ale nielegalną) aktywację systemu przez internet, jak jednak zaznacza Ars Technica: nie jest to obejście samego procesu aktywacji.

Crackerzy znaleźli także prosty sposób na obejście aktywacji przez internet w przypadku pakietu biurowego Office 2007, który w wersji Enterprise także pojawił się już "za darmo" w Sieci. Tutaj wykorzystano fakt, że skierowane do przedsiębiorstw produkty Microsoftu korzystają z metody licencjonowania Volume Activation 1.0, pozwalającej na obejście aktywacji danego produktu przez internet.

Zamknięcie "luk" umożliwiających bezpłatną aktualizację Windows Vista oraz Office 2007 nie powinno - zdaniem redaktorów Ars Technica - przysporzyć większych kłopotów firmie Microsoft. Nie oznacza to jednak, że wkrótce nie pojawią się kolejne cracki. W obliczu powyższych przykładów, a także całej masy dostępnych w Sieci i skutecznych cracków na wszelkiego typu oprogramowanie, można nabrać wątpliwości, co bardziej opłaca się producentom oprogramowania: bezustanne wymyślanie nowych zabezpieczeń, których żywotność jest - jak widać - niezwykle krótka, czy wypracowanie innej drogi, bardziej przekonywującej dla użytkowników komputerów do korzystania z legalnych programów.

Źródło: Ars Technica
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy