Już od 1 września 2017 r. w rękach Krajowej Administracji Skarbowej znajdą się dane wrażliwe tysięcy przedsiębiorstw w Polsce. Obowiązek raportowania wyciągów bankowych w Jednolitych Plikach Kontrolnych – strukturze Wyciągi Bankowe (JPK_WB), będzie w myśl projektu nowelizacji ordynacji podatkowej dotyczył dużych, średnich i małych przedsiębiorstw. Krótki tekst projektowanych zmian będzie miał jednak ogromny wpływ na wszystkich przedsiębiorców.
reklama
Projekt zmian w ordynacji podatkowej stanowi logiczne uzupełnienie przedstawionej niedawno koncepcji wprowadzenia podzielonej płatności (split payment). Codzienny dostęp do danych pozwoli fiskusowi natychmiastowo wyłapywać nieścisłości, nieprawidłowości i konfrontować je np. z danymi spływającymi w formie JPK_VAT w cyklu miesięcznym.
Niemniej projekt nie dotyczy jedynie rachunków VAT tworzonych przez banki do obsługi podzielonej płatności, ma zdecydowanie szerszy zasięg. Obowiązek raportowania zrealizują działające w Polsce banki i kasy spółdzielcze na podstawie wystawionego przez przedsiębiorcę upoważnienia.
Dzięki niemającemu precedensu zwiększeniu zasięgu i częstotliwości zbiórki danych, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej, uzyskają stały dostęp do pełnej informacji o wszelkich wpływach i wydatkach z firmowych rachunków bankowych. Projektowany przepis rodzi zatem obawę o bezpieczeństwo ważnych biznesowo danych. Wśród nich można wskazać takie, jak np. informacje o wynagrodzeniach widocznych na wyciągach. Obecnie obowiązujące przepisy, pozwalają KAS na skierowanie żądania udostępnienia JPK_WB w toku toczącego się postępowania kontrolnego, natomiast w projekcie mamy do czynienia z bardzo daleko idącą zmianą stawiającą w szeregu podejrzanych wszystkich przedsiębiorców.
Kontrola firmowych rachunków VAT u podatników tego podatku, miała by pewien sens upraszający życie przedsiębiorców, lecz nie wiemy czy urzędnicy zechcą przepisy wykorzystywać do takich celów. Wiemy, że przewidziane w projekcie ustawy wprowadzającej podzieloną płatność rozwiązania niekorzystnie wpłyną na płynność finansową podatników VAT. Dotychczasowa propozycja split payment zakłada bowiem zamrożenie środków VAT, którymi dotąd przedsiębiorca mógł dysponować wg. potrzeb – np. przeznaczając pozostałą po wyliczeniu VAT należnego kwotę na wypłaty wynagrodzeń lub zobowiązań wobec poddostawców. Okresowa obserwacja przez KAS zmian środków pieniężnych na tym rachunku, pozwoliłaby naczelnikom urzędów skarbowych szybciej wydawać decyzje o uwolnieniu nadmiaru zgromadzonych tam środków pieniężnych pozostałych po rozliczeniach VAT.
Projektowane zmiany zarówno te o podzielonej płatności jak i te o codziennym raportowaniu JPK_WB będą wymagały zmian organizacyjnych i technicznych po stronie przedsiębiorców i banków czego nie da się zrealizować bez kosztów.
Autor: Bogdan Zatorski, Ekspert Sage
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|