Jesteś gotowy na test protokołu IPv6?

08-06-2011, 11:47

Dziś, 8 czerwca największe strony internetowe na 24 godziny dodają nowy protokół IPv6. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nawet nie zauważysz, że coś się działo. Stosowanie IPv6 będzie niezbędne dla rozwoju internetu, dlatego ten test, określany jako "World IPv6 Day", będzie miał ogromne znaczenie. Jesteś na niego przygotowany?

IPv6 to nowa wersja protokołu IP, której powstanie związane jest głównie z małą liczbą adresów stosowanego obecnie protokołu IPv4. Organizacja ICANN oficjalnie pożegnała IPv4 w lutym br., rozdając ostatnie bloki adresów. W regionie Azji i Pacyfiku rozdzielono już ostatnie pakiety adresów IP w protokole IPv4 i stało się to szybciej niż oczekiwano.

Internet musi przejść na nowszy IPv6 i w przeszłości podjęto wiele działań w tym kierunku. Problem jednak w tym, że nowy protokół nie był testowany na dużą skalę. O północy czasu UTC (czyli o godz. 2 w nocy naszego czasu) 8 czerwca rozpoczął się pierwszy istotny test, zorganizowany przez Internet Society, o czym wspominaliśmy w styczniu br.

>>> Czytaj: Przejście z IPv4 na IPv6 - jak się przygotować. Poradnik dla firm

W czasie testu IPv6 najwięksi dostawcy usług w sieci zaoferują swoje treści z użyciem IPv6. Test będzie trwał 24 godziny. Uczestnictwo zadeklarowały m.in. Google (także YouTube), Facebook, Yahoo!, Akamai oraz Limelight Networks.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nawet nie zauważysz, że coś się działo. W opinii ekspertów 99,95% użytkowników internetu będzie w stanie normalnie korzystać z usług uczestniczących w teście. W niektórych przypadkach może się okazać, że użytkownik ma trudności z dostępem do Google, Facebooka, Yahoo, Bing lub innej strony uczestniczącej w teście.

Problemy w korzystaniu z IPv6 mogą wynikać ze złej konfiguracji sprzętu, takiego jak domowe routery. Firma Cisco poleca podjęcie 4 kroków, aby sprawdzić swoją gotowość na IPv6.

  • Sprawdź, czy posiadany przez Ciebie router obsługuje wersję IPv6. Jeśli nie, to urządzenie trzeba będzie wymienić na nowe lub dokonać aktualizacji oprogramowania.
  • Sprawdź, czy posiadane przez Ciebie urządzenia posiadające adres IP (komputery, konsole PlayStation, smartfony) posiadają wersję obsługującą protokół IPv6. 
  • Sprawdź, czy zastosowany na Twoim komputerze czy laptopie system operacyjny jest gotowy na IPv6.
  • W przypadku serwisów, w których konieczne jest zalogowanie (sklepy internetowe, serwisy internetowe banków, serwisu urzędów publicznych, urzędów skarbowych), firma zarządzająca danym serwisem musi zapewnić logowanie po IPv6, ponieważ wiele systemów zabezpieczeń i systemów bilingowych korzysta z adresu IP jako dodatkowego identyfikatora użytkownika.

Warto również wykonać testy, które pozwolą nam zorientować się, czy już jesteśmy gotowi na IPv6.

  • Na stronie omgipv6day.com zamieszczono krótki test. Z tej strony użytkownicy są następnie przekierowywani na stronę test-ipv6.com, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe testy oraz rozwiązania ewentualnych problemów.
  • W sieci jest także dostępna inna niezależna strona o podobnej nazwie ipv6-test.com, za pomocą której nie tylko możemy przeprowadzić krótki test łączności z IPv6, ale także porównywalne testy protokołów IPv4 i IPv6.
  • Firma Google udostępniła swoją stronę testową pod adresem ipv6test.google.com.

Pełne przejście na IPv6 może zająć jeszcze dużo czasu, ale jest to właściwie nieuniknione. Warto zmierzyć się z tym problemem.

Specjaliści sądzą, że największy problem będą jednak mieli dostawcy internetu oraz usług online, którzy nie zakończą wdrożenia IPv6 przed końcem 2011 roku. Brak wolnych adresów IP może utrudnić przyłączanie nowych klientów i zmusić do stosowania mechanizmów „tłumaczenia” adresów (tzw. NAT), co skomplikuje infrastrukturę, zwiększając znacznie jej koszty. Dostawcy internetu mogą zacząć pobierać dodatkowe opłaty za możliwość korzystania ze stałego publicznego adresu IPv4.

>>> Czytaj: ICANN oficjalnie pożegnała IPv4 (wideo)


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031