Jest pierwszy wirus na Windows Phone 8. Stworzył go nastolatek

14-11-2012, 15:20

16-latek okazał się sprytniejszy od inżynierów Microsoftu, którzy na razie nie wiedzą, jak udało się stworzyć wirusa dla Windows Phone 8.

Nastolatek pochodzący z Indii poinformował o stworzeniu prototypowego wirusa, który przeznaczony jest dla platformy Windows Phone 8. To pierwsze narzędzie tego typu dla nowej wersji mobilnego systemu Microsoftu.

HTC 8X z Windows Phone 8

HTC 8X z Windows Phone 8 na pokładzie.

16-letni haker

Shantanu Gawde, który poinformował o stworzeniu wirusa, zamierza zaprezentować go podczas konferencji MalCon, odbywającej się jeszcze w listopadzie na terenie New Delhi. Warto również zauważyć, że 16-letni Gawde nazywany jest "najmłodszym etycznym hakerem", a już w wieku 7 lat zdobył tytuł Microsoft Certified Application Developer (MCAD).

Prezentacja nastolatka ma "zademonstrować podejście i techniki infekcji platformy... Windows Phone", w tym "jak wykraść kontakty, wysyłać zdjęcia, przechwytywać prywatne dane użytkowników, uzyskać dostęp do wiadomości tekstowych i tak dalej".

Microsoft będzie śledził

Na razie o samym złośliwym narzędziu nie wiadomo mimo wszystko zbyt wiele. Koncern z Redmond przyznaje również, że nie udostępniono mu żadnych dodatkowych danych na ten temat, jednak firma będzie się przyglądała prezentacji.

- Microsoft jest świadomy nadchodzącej konferencji, jednak żadne szczegółowe informacje nie były nam udostępniane. Jak zawsze, będziemy się starali śledzić wszelkie szczegóły, które zostaną ujawnione podczas prezentacji, by chronić naszych klientów - zapewnia Dave Forstrum z Microsoftu w oświadczeniu dla firmy Sophos.

Nikt nie jest w 100% bezpieczny

Sonda
Warto instalować antywirusa na telefonie?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Microsoft może chwalić się obecnie, że jego system operacyjny dla smartfonów jest praktycznie wolny od wirusów. Tymczasem dla pecetowej wersji Windowsa ściągnięcie złośliwego oprogramowania jest łatwiejsze, niż instalowanie niektórych aplikacji. Tak duże różnice w bezpieczeństwie wynikają po prostu z popularności obu produktów. Na nieszczęście Microsoftu, Windows Phone na razie nie jest zbyt lukratywnym celem dla hakerów.

Najbardziej zagrożoną na ataki platformą mobilną jest obecnie Android. Ciekawych urządzeń tego typu przybywa (zob. Galaxy Note II nie ma szans z Droid DNA? Zobacz, w czym HTC jest lepsze), a to w połączeniu z liberalnymi zasadami panującymi w Play Store jest sytuacją wymarzoną dla twórców złośliwego oprogramowania.


Źródło: Sophos
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930