Jednolity Patent: Polska popełni gospodarcze samobójstwo... już niebawem

06-12-2012, 11:28

Nowe Jednolite Patenty obowiązujące w UE nie będą tłumaczone na język polski, ale będą dotyczyć także polskich przedsiębiorców. Liczba monopoli patentowych gwałtownie wzrośnie na niekorzyść polskich firm, a grunt pod tę katastrofę będzie położony już w przyszłym tygodniu.

Ciąg dalszy sprawy: Rząd próbuje przekłamać treść analiz odradzających Polsce przystąpienie do Jednolitego Patentu

W Dzienniku Internautów dość często piszemy o absurdach amerykańskiego systemu patentowego. Niestety część związanych z nim problemów zostanie niebawem zaimportowana do Polski, a powodem tego będzie Jednolity Patent, o którym Dziennik Internautów pisał już kilka razy.

Patent Europejski vs Jednolity

Jednolity Patent umożliwi opatentowanie danej technologii w taki sposób, aby patent był ważny w niemal wszystkich krajach UE. Nie należy jednak mylić Jednolitego Patentu z tzw. patentem europejskim, który w Polsce jest udzielany od 2004 roku.

Patenty europejskie wymagają w Polsce tzw. walidacji, czyli dostarczenia opisu patentu w języku polskim. Jednolite patenty nie będą tego wymagać.

Wysyp patentów w językach obcych

Łatwo się domyślić, jakie będą skutki nowego systemu. Wielkie korporacje będą mogły od razu opatentować wiele technologii i będą mogły to zrobić w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Jeśli Polska przystąpi do Jednolitego Patentu, te patenty w obcych językach będą mogły naruszyć polskie firmy. To jest koszmar - masa nowych patentów na rynku, w dodatku w obcych językach!

Jednolity patent będą mogły uzyskać nie tylko firmy z Europy, ale także z USA czy Chin. Łatwo zrozumieć, jakie będą rozmiary zjawiska.

Masz problem? Jedź do Paryża!

Co gorsza, jeśli jakaś polska firma naruszy taki Jednolity Patent, nie będzie możliwości podważenia tego patentu przed sądem polskim.

Przedsiębiorca będzie musiał się bronić  przed oddziałem centralnym Jednolitego Sądu Patentowego: w Paryżu, Londynie bądź Monachium. Instancja apelacyjna Jednolitego Sądu Patentowego ma się mieścić w Luksemburgu. Szczerze powiedziawszy, takie zmuszanie przedsiębiorców do bronienia się w sądach zagranicznych jest niezgodne z konstytucją.

Ach... będą co prawda dostępne automatyczne tłumaczenia patentów, ale na ich podstawie sąd nie będzie podejmował decyzji, zatem to żadna ochrona.

Ryzyko? Załamanie gospodarki

Eksperci z Polskiej Izby Rzeczników Patentowych całkiem na poważnie obawiają się, że Jednolity Patent może nawet załamać polską gospodarkę. Te obawy mają mocne podstawy, bo można wątpić w to, czy polskie firmy pod presją zagranicznych patentów będą w stanie prowadzić normalną działalność. Nie można obecnie wykluczyć, że z czasem Jednolity Patent posłuży do patentowania oprogramowania czy metod biznesowych. To szaleństwo jest już w USA, ale amerykańskie firmy mają komfort dostępu do patentów we własnym języku i obrony przed sądem w kraju. 

rysunek
Będzie jednolity patent na zabawkę dla psa?

Można się wycofać, ale rząd nie chce

Polski rząd chce przystąpić do Jednolitego Patentu, bo Komisja Europejska powiedziała mu, że to będzie dobre. Podobnie było w przypadku ACTA - rząd podpisał, bo był prikaz. Niestety ACTA oburzało wielu ludzi, a Jednolity Patent nie.

Stosowne rozporządzenia unijne w tej sprawie Rada UE ma zatwierdzić w przyszły poniedziałek (10 grudnia), a Parlament Europejski ma je przegłosować 11 grudnia.

Sonda
Dlaczego polski rząd chce Jednolitego Patentu?
  • bo to pomoże polskim firmom
  • bo to zaszkodzi, a miło jest szkodzić
  • bo nie rozumie problemu
wyniki  komentarze

Polska mogłaby się z tego wycofać i - szczerze powiedziawszy - nie byłoby tragedii. W takiej sytuacji Jednolite Patenty nie obowiązywałyby w Polsce, ale jednocześnie polskie firmy mogłyby starać się o takie patenty, które obowiązywałyby w innych krajach. Byłoby to absolutnie korzystne dla polskich firm, ale rząd tego nie chce. Komisja powiedziała mu, że Jednolity Patent ułatwi życie firmom i rzeczywiście tak będzie, ale dotyczy to tylko wielkich zagranicznych korporacji. Tego rząd już nie dostrzega. 

Przeciwko Jednolitym Patentom już nie raz opowiadała się Polska Izba Rzeczników Patentowych, a także specjaliści od prawa własności intelektualnej. Głosy niezadowolenia wyrażali też przedsiębiorcy.

Ciąg dalszy sprawy: Rząd próbuje przekłamać treść analiz odradzających Polsce przystąpienie do Jednolitego Patentu

Poniżej zamieszczamy opinię prof. UAM dr hab. Aurelii Nowickiej, która podsumowała zagrożenia wynikające z Jednolitego Patentu. Nawet jeśli ten patent ma jakieś dobre strony, poniższa lista zagrożeń może uświadomić, że to się po prostu nie opłaca.

Jednolity Patent - zagrożenia


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031