Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Japoński "K Computer" powiększa przewagę nad konkurentami

02-11-2011, 14:23

Najmocniejszy na świecie superkomputer przyśpiesza. Urządzenie osiągnęło już wydajność ponad 10 petaflopsów - poinformowało Fujitsu.

robot sprzątający

reklama


Japoński gigant wykorzystuje obecnie 88128 8-rdzeniowych procesorów i choć wciąż trwają prace nad usprawnieniem jego oprogramowania, liczba wykonywanych przez niego operacji jest zdumiewająca.

Czytaj także: Chiny zbudowały nowy superkomputer

Gdy Fujitsu po raz pierwszy zaprezentowało urządzenie w czerwcu tego roku, było ono zdolne wykonywać 8,2 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych w każdej sekundzie (8 petaflopsów). Dodatkowe procesory pozwoliły podnieść moc urządzenia do 10 petaflopsów, co według pierwszych planów miało się udać dopiero w 2012 roku.

Budowa pierwszej wersji maszyny kosztowała ponad 1,25 miliarda dolarów, a energia wykorzystywana przez superkomputer mogłaby posłużyć do zasilenia około 10 tysięcy gospodarstw domowych. Warto zauważyć, że japoński gigant znacznie wyprzedził swoich konkurentów. Drugi na liście superkomputerów Tianhe-1 potrafi wykonywać "zaledwie" 2,6 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

W ubiegłym tygodniu również Chiny zdecydowały się na zaprezentowanie własnego superkomputera, co dla obserwatorów tego typu urządzeń, było niemałym zaskoczeniem. Urządzenie o pełnej nazwie Sunway BlueLight MPP wykorzystuje 8700 mikroprocesorów ShenWei SW1600. Ze względu jednak na starsze technologie wykonania powinno znaleźć się dopiero w pierwszej trzydziestce zestawienia Top500, w ramach którego przygotowywana jest lista najmocniejszych komputerów na świecie.

Czytaj także: Superkomputer na układach graficznych przegoni japońskiego "K"


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Fujitsu