Władza rodzicielska odnosi się zarówno do praw, jak i obowiązków, jakie mają rodzice względem dziecka. Najczęściej jest ona sprawowana przez obojga rodziców nad małoletnim dzieckiem. Niekiedy jednak prawa rodzicielskie mogą zostać odebrane, zwłaszcza gdy rodzice nie wykonują należycie swoich obowiązków. Jakie są przesłanki do odebrania praw rodzicielskich? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiedzi udzieliliśmy w poniższym artykule!
Faktem jest, że władza rodzicielska istnieje już od chwili narodzin dziecka. Pod władzą rodziców pozostają dzieci do ukończenia 18 roku życia, a przepisy w tym zakresie znajdziemy w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Poza tym cenne informacje o władzy rodzicielskiej i odebraniu praw rodzicielskich można znaleźć we wpisie: https://smadwokaci.pl/odebranie-praw-rodzicielskich/. Zgodnie z regulacjami prawnymi wiemy, że rodzice mają władzę rodzicielską przyznaną z mocy prawa. W efekcie można decydować o kwestiach dotyczących wychowania dziecka, przy czym sąd w niektórych sytuacjach orzeka o odebraniu władzy rodzicielskiej, kierując się głównie dobrem dziecka. Takie orzeczenie jest podejmowane w ostateczności, gdy inne sposoby ochrony dziecka nie przyniosły pożądanych efektów.
Pamiętajmy o tym, że istnieje wiele przesłanek wskazujących na odebranie rodzicom praw rodzicielskich. Czego one dotyczą? Przede wszystkim są to sytuacje, gdy rodzic rażąco zaniedbuje swoje obowiązki dotyczące zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do rozwoju i życia. Kolejnym argumentem jest nadużywanie władzy rodzicielskiej, przykładowo poprzez przemoc fizyczną lub psychiczną wobec dziecka. Nie bez znaczenia jest też trwała przeszkoda do wykonywania obowiązków. Brak zainteresowania życiem dziecka lub niepłacenie alimentów również stanowią podstawę do odebrania praw rodzicielskich. Każda sytuacja jest inna i każda musi opierać się na solidnych dowodach, wskazujących na zagrożenie dla dobra dziecka.
Jak widzimy, jedną z przyczyn odebrania praw rodzicielskich jest zaistnienie trwałej przeszkody w ich wykonywaniu. Jest to zazwyczaj sytuacja, przez którą rodzic nie może wykonywać swoich obowiązków i praw. Dotyczy to m.in.:
Z kolei nadużywanie władzy rodzicielskiej odnosi się zazwyczaj do działań takich jak zmuszanie dziecka do pracy ponad jego siły, nakłanianie do czynności niezgodnych z prawem, wykorzystywanie, czy też wychowywanie dziecka we wrogości w stosunku do drugiego rodzica. Wszelkie przejawy stosowania przemocy fizycznej i psychicznej sprawiają, że sąd odbiera prawa rodzicielskie.
Powodem odebrania praw rodzicielskich może być także rażące zaniedbanie dziecka. Ten termin oznacza działania takie jak porzucenie dziecka, uchylanie się od płacenia alimentów, nadużywanie alkoholu, czy też głodzenie dziecka. Okazuje się jednak, że nie każde zaniedbywanie dziecka jest przesłanką do odebrania praw rodzicielskich - o tym decyduje rażący charakter. Nie muszą to być jedynie zaniedbania o dużej wadze, lecz także stanowiące o złej woli. Przykład stanowi tutaj narażenie dziecka na utratę zdrowia, życia lub jego porzucenie.
Odebranie praw rodzicielskich odbywa się na wniosek ze strony szkoły, prokuratora, drugiego rodzica lub w toku postępowania wszczętego z urzędu. Postępowanie jest wydawane po przeprowadzeniu rozprawy, przy czym osoba domagająca się pozbawienia praw rodzicielskich musi wskazać dowody potwierdzające te żądania. Sądem właściwym w tym przypadku jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której dotyczy postępowanie.
Jakie konsekwencje niesie za sobą odebranie praw rodzicielskich? W efekcie rodzice tracą uprawnienia do uczestnictwa w procesie wychowywania dziecka. Nie mogą więc np. decydować o jego przyszłości pod względem edukacji i nie mają możliwości podejmowania decyzji o leczeniu, gdy dziecko zachoruje.
Foto i treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Bezpieczne grillowanie z węglem od producenta - dlaczego warto postawić na sprawdzone źródło?
|
|
|
|
|
|