Jakich informacji polskie służby żądają od Apple? Jak często to robią?

20-04-2016, 09:34

Apple wydała kolejny raport ujawniający jak często władze różnych krajów pytały ją o dane. Oczywiście są w nim informacje dotyczące Polski.

Najnowszy raport przejrzystości od Apple dotyczy drugiego półrocza roku 2015. Te informacje wydają się bardziej istotne po sporze pomiędzy Apple i FBI. Poza tym zawsze warto rzucić okiem na liczby dotyczące Polski. 

Tysiące wniosków, lecz nie wszystkie skuteczne

W drugiej połowie 2015 roku władze różnych krajów występowały do Apple z ponad 30 tysiącami wniosków o udostępnienie danych na temat urządzeń. W samym regionie Europy, Azji i Bliskiego Wschodu (EMEA) takich wniosków było ponad 19 tysięcy. W USA były ich 4 tysiące. Firma Apple realizuje 80% wniosków od władz USA, ale tylko 50% wniosków w regionie EMEA. 

Jeśli chodzi o dane dotyczące kont w e-usługach (np. iTunes czy iCloud) to władze różnych krajów występowały o nie ponad 1,8 tysiąca razy. Jeden wniosek mógł dotyczyć wielu kont, zatem ogólna liczba kont ujętych we wnioskach sięga prawie 10 tysięcy. Szczególnie często o konta pytały władze Stanów Zjednowocznych. Apple zrealizowała ponad 80% wniosków w USA i około 50% w regionie EMEA.

Dane dotyczące Polski są pod pewnym względem wyjątkowe. 

W Polsce pytają celnicy i skarbówka 

W drugim półroczu 2015 roku Polskie władze wystosowały 22 wnioski dotyczące urządzeń Apple. Te wnioski dotyczyły aż 56 tysięcy urządzeń(!). Skąd ta dysproporcja pomiędzy liczbą wniosków i urządzeń? Otóż Apple wyjaśnia, że w przypadku Polski o dane najczęściej występują organy celne i skarbowe. Jest to jedyny kraj w raporcie Apple, przy którym umieszczono takie objaśnienie. Możemy się zatem domyślić, że polskie władze interesowały się jakimiś urządzeniami mającymi znaczenie dla postępowań dotyczących przewozu lub sprzedaży sprzętu.

Dane dotyczące kont Apple

Podobnie było w pierwszym półroczu 2015 roku. Wówczas polskie służby 53 razy prosiły Apple o informacje o urządzeniach. Wnioski dotyczyły aż 251 tys. urządzeń. 

Apple realizuje mniej więcej połowę wniosków polskich służb. Mówiąc ściślej w drugiej połowie 2015 roku zrealizowano 12 z 22 wniosków. W pierwszym półroczu zrealizowano 28 z 53 wniosków. 

Dane z kont (iCloud, iTunes)

Jeśli chodzi o pozyskiwanie danych z kont iTunes lub iCloud to Polskie władze najwyraźniej z tego nie korzystają. Nie znajdujemy Polski w tabeli państw wnioskujących o takie dane w drugiej połowie 2015 roku. Podobnie było w pierwszej połowie 2015 roku. 

Tabela poniżej prezentuje dane dotyczące wniosków o dane z kont z krajów EMEA w drugiej połowie 2015 r. 

Wnioski o dane z kont Apple

Kiedy ostatnio Polskie władze występowały o dane z kont Apple? Było to w drugiej połowie 2014 roku i był to tylko jeden wniosek dotyczący jednego konta. Nie został nawet zrealizowany. W pierwszej połowie 2014 roku polskie władze wystosowały 3 wnioski dotyczące 3 kont. Zrealizowano 2 z nich, co owocowało ujawnieniem danych dotyczących 2 kont. 

Jak widzimy, polscy użytkownicy urządzeń Apple nie muszą się (jeszcze?) bać, że służby będą grzebać w ich danych. Dla kontrastu dodajmy, że władze Niemiec tylko w drugiej połowie ubiegłego roku pytały Apple o dane dotyczące 150 kont. Apple ujawniła dane dotyczące 72 kont. W przypadku Francji władze żądały danych o 65 kontach, a dostały informacje jedynie o 18.

Reakcje służb w dużej mierze zależą od uwarunkowań danego kraju - liczby użytkowników, dostepnych narzędzi prawnych oraz wypracowanych praktyk organów ścigania. Raporty przejrzystości będą dawać nam pełniejszy obraz sytuacji, gdy będą udostępniane przez kolejne lata i będziemy mogli je porównywać.

Dla Polaków szczególnie istotny będą kolejne raporty, które być może dadzą nam jakiś obraz tego, jak służby korzystają z nowej ustawy "inwigilacyjnej"


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930