Jaki odkurzacz kupić? Poznaj rodzaje odkurzaczy

14-01-2021, 16:09

Utrzymanie porządku w domu ma ogromne znaczenie. Z pomocą przychodzą na szczęście różnego rodzaju urządzenia np. odkurzacze. Jaki model wybrać jednak dla siebie?

Utrzymanie porządku w domu ma ogromne znaczenie. Z pomocą przychodzą na szczęście różnego rodzaju urządzenia np. odkurzacze. Jaki model wybrać jednak dla siebie? Przede wszystkim warto określić swoje potrzeby. Znaczenie ma rodzaj posiadanych w mieszkaniu powierzchni (dywany, chodniki, panele), ilość pomieszczeń, obecność zwierząt czy ewentualne alergie domowników.

Wybór odkurzaczy na rynku jest ogromny. Klasyczne odkurzacze workowe popularne są od lat. Są dość tanie i proste w obsłudze. W tym przypadku śmieci trafiają do specjalnego worka. Worki mogą być papierowe (jednorazowe) lub wielorazowe. To drugie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne i oszczędne zarazem. Odkurzacze klasyczne bezworkowe, jak sama nazwa wskazuje, worków nie posiadają. Zastępuje je pojemnik, który po napełnieniu trzeba opróżnić oraz oczyścić.

Coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze bezprzewodowe. Nie wymagają one podłączenia do gniazdka elektrycznego. Mają bowiem wbudowany akumulator. Są bardzo wygodne w obsłudze. Odkurzacze piorące są z kolei rodzajem urządzeń wielofunkcyjnych, które wykorzystać można także do prania tapicerki czy dywanów. Ponadto wyróżnia się jeszcze roboty sprzątające, które działają samodzielnie. Domowników wcale nie musi być w tym czasie w domu. Obsługiwane są poprzez aplikacje.

Na starcie warto wybrać dla siebie określony rodzaj odkurzacza. Potem można przejść do innych, istotnych parametrów. Podstawa w tym przypadku to oczywiście moc urządzenia. Siła ciągu powietrza informuje, z jaką mocą odkurzacz jest w stanie zasysać zanieczyszczenia. Zbyt niska moc nie pozwala na skutecznie usuwanie z podłogi sierści czy innych elementów. Generalnie, gdy w domu są dywany lepiej postawić na urządzenie mocniejsze. Niektóre odkurzacze oferują regulację mocy ssania. Dla wielu osób duże znaczenie ma poziom hałasu generowanego przez odkurzacz. Hałas jest niezdrowy i nieprzyjemny dla otoczenia. Nowoczesne odkurzacze są jednak coraz cichsze. Są modele, które w czasie działania generują hałas zaledwie 56 dB. To natężenie standardowej rozmowy. W większości przypadków odkurzacze mają jednak głośność około 80 dB.

Przy zakupie odkurzacza przewodowego warto sprawdzić długość jego kabla. Nikt  w końcu chyba nie lubi nieustannie przełączać urządzenia pomiędzy poszczególnymi gniazdkami elektrycznymi. Standardem stała się już natomiast funkcja automatycznego zwijania kabla. Rośnie też popularność odkurzaczy bezprzewodowych, których do prądu nie trzeba podłączać. Są one bowiem zasilane bateriami. Tutaj trzeba jednak sprawdzić maksymalny czas takiego urządzenia bez konieczności podłączania do ładowania.

Ostatnim, istotnym elementem jest waga urządzenia i to mimo, że odkurzacz pracuje w zasadzie głównie na podłodze. Ciężkie modele są mało wygodne w przesuwaniu i na ogół zajmują więcej miejsca. Waga największe znaczenie ma w przypadku odkurzaczy ręcznych i tych, które mają być często podnoszone. Tak jest przy niektórych modelach bezprzewodowych (pionowych). Lekki odkurzacz przyda się też przy odkurzaniu samochodu.

 Artykuł stworzony przy współpracy z portalem domodadoz.pl


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Odkurzacztag nols
To warto przeczytaćfot. elenabsl
fot. ink drop
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: