Już od dłuższego czasu rynek dysków twardych ulegał zmianie. Od czasu awarii elektrowni w Fukushimie rynek się załamał i zostały na placu boju głównie dwie konkurujące ze sobą firmy.
Tymi dwoma gigantami są: Seagate oraz Western Digital. Obie firmy produkują stare dobre dyski twarde z wirującymi talerzami (HDD). Zarówno jedna jak i druga firma przygotowała różne modele i rozmiary dysków. Nie jest łatwo się w tym odnaleźć, więc postanowiliśmy przybliżyć temat. Poza standardowymi rozwiązaniami do domowych pecetów obie firmy przygotowały różne modele do rozwiązań biznesowych, monitoringu oraz właśnie naszych domowych NASów.
Seagate
W przypadku dysków firmy Seagate mamy do wyboru dyski:
Seagate Desktop
Seagate NAS
Seagate Surveillance
Seagete Enterprise
Pierwszy z nich pasuje stricte do komputerów stacjonarnych, gdzie nie będzie zmuszony do pracy 24 godziny na dobę oraz nie będą przekazywane na niego wibracje z innego. Dyski typu Surveillance to dyski specjalnie dopasowane pod pracę z kamerami od monitoringu. Posiadają zoptymalizowane czasy dostępu i wytrzymałość na ciągłą pracę.
Modele które interesują nas, czyli właścicieli serwerów to Seagate NAS i Seageate Enterprise. Różnią się przede wszystkim ceną, gdyż model Enterprise potrafi być nawet dwa razy droższy. Model ten est on przeznaczony głównie do pracy w wielkich serwerowniach, gdzie wibracje od sąsiednich dysków mogłyby powodować problemy w pracy urządzenia. W małym serwerze NAS w domu świetnie sprawdzi się natomiast dysk Seagete NAS. Jak sam producent zaleca, w rozwiązaniach domowych jak i firmowych do 8-miu dysków twardych będzie idealny. Jego budowa, jak i optymalizacja odczytu i zapisu, pozwoli na nieprzerwaną pracę w środowisku wzajemnych wibracji. Został tak zaprojektowany aby zminimalizować wibracje, które towarzyszą w zwykłych rozwiązaniach wielodyskowych, poprawiając niezawodność. Dodatkowo użyto w nim specjalnych profili zasilania zoptymalizowanych do pracy ze stale uruchomionymi aplikacjami.
Western Digital
WD również przygotował kilka modeli w zależności od potrzeb użytkownika. W tym przypadku jednak nazewnictwo może nie być do końca jasne dla użytkowników. Dostępne modele to:
WD Green
WD Blue
WD Red
WD Purple
WD Black
Zacznijmy może od WD Black. Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, również najdroższe, które znajdzie zastosowanie w wielkich serwerowaniach oraz wśród entuzjastów najlepszych osiągów. Do naszych domowych zastosowań są one jednak przerostem formy nad treścią…
Kolejnym modelem jest WD Purple. Ten wariant jest odpowiednikiem Seagate-owego Surveillance. Jest to dysk zoptymalizowany do pracy z monitoringiem. WD Green i WD Blue to modele przeznaczone do pracy w domowych komputerach. Oba można przyrównać do modelu Seagate Desktop. Model Blue to dysk dla podstawowego użytkownika, natomiast wersja Green to wersja “ekologiczna”. Oprogramowanie wersji EKO, jak i sam sprzęt, jest zoptymalizowane do mniejszego poboru prądu. Według producenta nie powinno się to przenieść na mniejszą jego trwałość.
W końcu docieramy do wersji nas interesującej, czyli WD Red. Są to dyski zoptymalizowane do pracy w NASach. Producent zaleca stosowanie ich w rozwiązaniach maksymalnie do 6-ciu dysków montowanych razem. Według producenta dyski mają zwiększoną wydajność i mogą pracować bez przeszkód w trybie ciągłym. Posiadają technologię NASware 3.0 i 3D Active Balance Plus, czyli technologię dwupłaszczyznowej kontroli wyważenia, dzięki czemu zwiększona została wydajność i niezawodność dysku. Średni czas bezawaryjnej pracy jest o 35% dłuższy niż w przypadku standardowych dysków.
Który producent?
Kwestia jaka pozostaje nierozwiązana, to wybór producenta. Zarówno jedna firma jak i druga ma swoich przeciwników i zwolenników. Nie ma jednoznacznego faworyta. Dyski obu firm spisują się świetnie, a wachlarz modeli jest szeroki w obydwu przypadkach. Pozostaje więc zdecydować samemu...
Artykuł powstał przy współpracy z portalem: jmarket.pl
Źródło: Publikacja opłacona
Jeśli chcesz, aby informacja prasowa lub komunikat Twojej firmy pojawił się w DI pisz pod adres: kf@di24.pl. W odpowiedzi prześlemy informacje o usłudze.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|