Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaki materiał na podsufitkę do auta?

06-10-2021, 11:32

Niektóre elementy wnętrza samochodu ulegają zużyciu w związku z jego codzienną eksploatacją. Do takich części można zaliczyć podsufitkę samochodową. Kiedy dojdzie do uszkodzenia podsufitki, warto zastanowić się nad jej wymianą. Pełni ona bowiem nie tylko funkcję estetyczną, ale również izolacyjną dla samochodu. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem wymiany podsufitki?

Jaki materiał na podsufitkę wybrać?

Materiał na podsufitkę powinna charakteryzować się elastycznością oraz łatwością czyszczenia i pielęgnacji. Poza tym dobrze, aby pasowała stylistycznie do samochodu i dobrze komponowała się z obiciem foteli i zabudową kokpitu. Jeśli chce się mieć pewność, że nowa podsufitka będzie służyła przez lata, należy zainwestować w tkaniny tapicerskie, takie jak welur, skaj, czy żakard.

Najpopularniejszym wyborem jest tkanina welurowa laminowana pianką poliuretanową od strony wewnętrznej. Przeważnie grubość pianki oscyluje między 2,5 a 5 mm. Bardziej korzystny będzie wybór grubszej pianki, gdyż zapewni lepszą izolację cieplną i skuteczniej wyciszy samochód. Żakardowa tkanina jest polecana osobom, które szczególnie cenią sobie łatwość czyszczenia podsufitki. Do jej codziennej pielęgnacji wystarczy bawełniana ściereczka. Materiał na podsufitkę, jakim jest skaj, wymaga większej uwagi od użytkownika samochodu Jest on podatny na  uszkodzenia i wymaga starannej konserwacji.

Ile materiału na podsufitkę będziesz potrzebował?

Jaki materiał na podsufitkę do auta?

Materiał na podsufitkę jest sprzedawany najczęściej na metry bieżące z rolki o określonej szerokości. Pozostaje więc tylko określenie potrzebnej długości materiału. W tym celu należy zmierzyć długość wnętrza samochodu i dodać do otrzymanej wartości minimum pół metra.

Jaki wybrać klej do podsufitki samochodowej?

Podczas samodzielnej wymiany podsufitki, poza wyborem dobrej jakościowo tkaniny, należy zwrócić uwagę na dobór kleju tapicerskiego. W sklepach można dostać kleje w aerozolu, kleje do nakładania pędzlem oraz kleje na pistolet. Dla amatorów napraw tapicerskich w swoim aucie zaleca się użycie klasycznego kleju do smarowania pędzlem.

Jak przykleić nową podsufitkę?

Naprawa podsufitki składa się z kilku podstawowych etapów. Najpierw należy zdemontować starą podsufitkę wraz ze stelażem. Ściągnąć materiał i dokładnie doczyścić stelaż z pozostałości pianki i kleju. Następnie należy dopasować nowy materiał na podsufitkę do stelaża i pokryć ją klejem. Przyklejanie materiału warto podzielić na kilka części, gdyż klej tapicerski stosunkowo szybko wysycha, w związku z czym tkanina mogłaby zostać niedokładnie przyklejona. Ostatnim etapem jest przymocowanie stelaża z nową podsufitką.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag podsufitkatag nom9tag nols